Příprava pro žáky s SPU

01. Přesná simulace přijímací zkoušky

Jirka si každý víkend vyzkouší přijímací den nanečisto, aby ho v dubnu nic nepřekvapilo. Zvykne si na prostředí cizí školy plné ostatních deváťáků, proces zadávání testů (batohy musí být v rohu učebny, veškerá elektronika je zakázaná, povolené je pouze použití psacích a rýsovacích potřeb a průhledné lahve s vodou) i vyplňování záznamového archu. Naše testy formátem i skladbou přesně odpovídají testům od CERMATu, takže je Jirkova příprava maximálně efektivní a Jirka se rychle zlepšuje. Jirka má navýšení časového limitu 25 %, takže si může přesně vyzkoušet, jak si dobře rozvrhnout čas i to, jak to má s pozorností v průběhu zkoušky.

Zajímá vás, jak přesně vypadají všechny testové materiály, které žáci na místě dostanou?

Zobrazit ukázkové materiály

02. Výuka se zkušenými učiteli

Paní učitelka Katka, zkušená a aprobovaná pedagožka, bude dnes Jirkovi a ostatním vysvětlovat test z matematiky. Zatímco organizátoři Jirkův záznamový arch opravovují a bodují, Katka s žáky 60 minut test prochází a vysvětluje správný postup řešení úloh. Třídě také rozdá podrobný klíč s postupem řešení, aby mohl Jiřík na správný postup kouknout i doma. Než výuka skončí, Jirka dostane svůj opravený a obodovaný záznamový arch a může se Katky na cokoli doptat – klidně i soukromě po skončení hodiny, pokud se stydí. Kromě Katky dneska potká Jirka i paní učitelku Martinu, která s ním úplně stejně projde test z češkého jazyka.

Pššššt! Mnoho našich učitelů má zkušenost s opravováním přímo pro CERMAT, takže jste v nejlepších rukou.

Podívejte se, jak vypadá výuka na našich přijimačkách nanečisto. Kromě řešení jednotlivých úloh se soustředíme i na strategii psaní testu.

Spustit ukázku výuky

03. Přehled výsledků

Ještě během výuky dostane Jiřík své dva opravené záznamové archy, které hodnotíme a bodujeme přesně dle pravidel CERMATu (více o CERMATovském bodování najdete zde). Jirka tak už ví, že si na arch musí dávat pozor – křížkovat správně, hlídat si číslování otázek, obtahovat rýsování propiskou a nepsat mimo vyznačená políčka – nebo přijde klidně o všechny body. Když od nás Jirka odchází, má v batohu testová zadání, opravené archy a testové klíče a v břiše naší svačinku. Na mobilu má v osobní zóně své výsledky a vidí, jak si v porovnání s ostatními stojí, celkově i z jednotlivých předmětů. Kromě toho má Jirka osobní zónu nabitou spoustou interaktivních materiálů, které mu pomohou s další přípravou.

Jirka se u nás zbavil stresu, seznámil se s formátem zkoušky, doplnil si znalosti, zjistil, jak si stojí v porovnání s ostatními a při ostrých přijímačkách ho nic nezaskočí.

Naše interaktivní osobní zóna obsahuje kromě přehledu výsledků i spoustu materiálů, které vám pomohou s domací přípravou. Materiály pro vás neustále aktualizujeme.

Jak vypadá osobní zóna?

Jak se přihlásit?

V e-shopu si vyberete, kolikrát si chcete Přijímačky nanečisto vyzkoušet.

Předplatné funguje jako forma kreditů, termíny si volíte online sami. Např.: s předplatném 3 sady ČJ+M můžete přijít jednou v listopadu, v lednu a v březnu. Při zakoupení předplatného navíc získáváte záruku vrácení peněz, pokud nebudete 100% spokojeni (více o záruce najdete zde).

Po zakoupení Vám přijdou přihlašovací údaje do osobní zóny vyberete termín/y, na který/é chcete přijít. Změnit termín můžete až do 14:00 hodin ve čtvrtek před víkendem, kdy se kurz koná.

Každou sobotu a některé neděle dopoledne (nejčastěji od 9:00 do 13:45, v případě zvýšení kapacit i od 10:00 do 14:45), termíny si vybíráte a měníte dle potřeby ve své osobní zóně.

Přehled všech termínů a jejich obsazenosti najdete zde.

Pokyny k rezervaci termínu k již zakoupené Sadě ČJ+M a předplatným najdete ve své osobní zóně.

V prostorách moderní Střední školy gastronomické a hotelové, Vrbova 1233/34, Praha 4-Braník, 147 00. Škola je dobře dostupná z metra B a C, v okolí školy je parkování zdarma.

Stačí Vám psací a rýsovací potřeby (pravítko, trojúhelník, kružítko, úhloměr), vše ostatní u nás dostanete. Rýsovací potřeby u nás případně za vratnou zálohu 50 Kč i zapůjčujeme.

Další informace

Příprava pro žáky s SVP (specifickými vzdělávacími potřebami)

Jednotné přijímačky jsou o rovných příležitostech pro všechny žáky. Jelikož poskytujeme co nejvěrnější simulaci jednotné zkoušky, nabízíme žákům se specifickými vzdělávacími potřebami (SVP) možnost vyzkoušet si jednotnou zkoušku v upravených podmínkách/formátu.

Pomohli jsme již téměř 200 žákům se specifickými vzdělávacími potřebami, rádi pomůžeme k přijetí na vysněnou střední i Vám.

Veškeré naše služby pro žáky s SVP nestojí ani o korunu navíc.

Máte nárok na úpravu podmínek zkoušky?

Na úpravu podmínek máte zpravidla nárok, pokud máte:

 • poruchu pozornosti
 • dysgrafii, dyslexii, dysortografii nebo dyskalkulii
 • poruchu učení
 • poruchu chování
 • pokud jste se dlouhodobě vzdělávali v zahraničí
 • chronické onemocnění s medikací, která ovlivňuje pozornost
 • poruchu autistického spektra
 • zdravotní postižení nebo znevýhodnění, které znevýhodňuje uchazeče (např. zrakové postižení)

Jak naše příprava funguje?

Žáci s specifickými vzdělávacími potřebami (SVP) si u nás vyzkoušejí zkoušku přesně tak, jak ji dle doporučení z poradenského zařízení budou v dubnu konat. Žáci se SVP mají zpravidla nárok na prodloužení časového limitu či úpravu podmínek zkoušky (např. mohou být ve třídě samotní či použít pomůcky jako zvýrazňovače, čtecí záložku či papíry navíc). Prodloužení časového limitu představuje pro řadu žáků s SVP velkou výhodu. Proto je důležité, aby se žák připravoval na zkoušku v podmínkách, které ho v dubnu opravdu čekají a více času dokázal využít ve svůj prospěch.

Co děláme navíc?

Rádi Vám kromě přípravy nanečisto poradíme v jakékoli fázi přijímacího řízení (např. se správným informováním školy o požadovaných úpravách podmínek). Pokud si nebudete s čímkoli jistí, stačí nás kontaktovat na e-mailu studenti@to-das.cz či na naší infolince +420 736 276 133. K dispozici jsme Vám každý všední den od 8:00 – 19:00 (v pátek do 17:00), a v dny konání Přijímaček nanečisto po celou dobu provozu.

Pro žáky s SVU máme zdarma k zapůjčení čtecí záložky (někdy také nazývaná “dyslektická pravítka”). Stačí si o ně říct ráno na registraci.

Kromě standardní přípravovat i další aktivity speciálně pro děti s SVP. Pokud se pro tento školní rok chcete připojit k ostatním rodičům, které o těchto aktivitách  informujeme, stačí přijít na jednu z našich přednášek pro rodiče.

Jak se přihlásit?

Stačí si v našem e-shopu zakoupit sadu či předplatné (dle zkušeností doporučujeme žákům s SVP začít s přípravou dříve). Poté přihlásíte do

osobní zóny, do které Vám přijde přistup e-mailem po dokončení objednávky v e-shopu. V osobní zóně v sekci Mé osobní údaje vyplňte kolonku

Specifické vzdělávací potřeby (pokud nechcete poruchu specifikovat, stačí jen vypsat zkratku „SVP”) a vyberte požadovanou úpravu podmínek zkoušky.

Pokud vyžadujete specifickou úpravu zadání (např. zvětšení zadání pro žáky se zrakovým postižením), kontaktujte prosím naši infolinku (+420 736 276 133) alespoň 24 hodin před konáním zkoušky nanečisto.

Přejít do e-shopu (nákup přijímačkového dne nanečisto)Co říkají rodiče?

96 % našich žáků uspělo u přijímacích zkoušek

 • „Skvělé. Syn byl naprosto nadšený. Lituje, že nemá stejný přístup učitelů ve své škole jako u vás. Dokonce se na výklad matematiky těšil! Děkujeme.“

  Ivona Koutská

 • „Dcera vyzkoušela i jiné přípravky a tato byla bezkonkurenčně nejlepší. Nezahcuje, naučí pracovat s časem i stresem. Vrátíme se za 2 roky s mladší sestrou!“

  Libuše Botková

 • „Prekvapilo nas, ze nam zamestnanci vzdy vysli s usmevem vstric, i kdyz jsme jim s nasimi prosbami pridelavali praci. Dcera s ADHD se dostala na obe skoly.“

  Blanka Tesárková

 • „Moc dekujeme za pomoc s pripravou syna. Dalkove zkousky byly skvele promyslene a velmi uzitecne. Prekvapila nas i znalost problematiky a veskere doporuceni.“

  Miroslava KollerováPrůvodce přijímací zkouškou pro rodiče žáků s SVP

I. Obecně o přijímací zkoušce pro žáky s SVP

V čem je jednotná přijímací zkouška pro žáky s SVP jiná?

Žáci se specifickými vzdělávacími potřebami (SVP) mají zpravidla nárok na prodloužení časového limitu či úpravu podmínek zkoušky (např. mohou být ve třídě samotní či použít pomůcky jako zvýrazňovače, čtecí záložku či papíry navíc). Prodloužení časového limitu představuje pro řadu žáků s SVP je důležité, aby se žák připravoval na zkoušku v podmínkách, které ho v dubnu opravdu čekají, a více času dokázal využít ve svůj prospěch.

Doporučení z poradenského zařízení již máme – co teď?

Pokud již máte od školského poradenského zařízení doporučení, na základě kterého má žák nárok na navýšení časového limitu či úpravu podmínek u zkoušky, můžete si zkoušku u nás nanečisto vyzkoušet přesně tak, jak vás bude v dubnu čekat naostro. Doporučení s sebou brát nemusíte, stačí nás jen předem informovat o jeho obsahu v sekci Mé osobní údaje ve vaší osobní zóně.

Doporučení z poradenského zařízení ještě nemáme a potřebujeme poradit

Pokud doporučení od od školského poradenského zařízení ještě nemáte, rádi Vám na naší infolince poradíme, kde ho získat a jak jej uplatnit při přihlášce.

V tomto případě se prosím obraťte na naši infolinku, kde je Vám k dispozici Ing. Petra Haratická.

Infolinka

Nevíte si ohledně přijímacích zkoušek rady? Zavolejte na naši infolinku! Jsme Vám k dispozici každý všední den od 8:00 – 19:00 (v pátek do 17:00) a ve dny konání Přijímaček nanečisto po celou dobu provozu.

+420 736 276 133

II. Formy úpravy zkoušek CERMAT

Navýšení časového limitu jednotné přijímací zkoušky

Nejčastější formou úpravy podmínek je navýšení časového limitu zkoušky. Vždy se jedná o navýšení o 25, 50, 75 nebo 100 %. Navýšení limitu je vždy stejné pro oba testy (u matematiky se časový limit zaokrouhluje na nejbližší vyšší číslo dělitelné 5):

Český jazyk a literaturaMatematika
Standard (bez navýšení)60 minut70 minut
Navýšení o 25 %75 minut90 minut
Navýšení o 50 %90 minut105 minut
Navýšení o 75 %105 minut125 minut
Navýšení o 100 %120 minut140 minut

Kompenzační pomůcky – co říká CERMAT

Další častou formou úpravy podmínek je umožnění použití kompenzačních pomůcek. Mezi ty se řadí například zvýrazňovací fixy, záložky pro udržení řádku (a čtecí záložky), slovníky (např. synonym), lupa, sluchadlo či počítač. CERMAT ovšem na svém webu uvádí: “Použitím kompenzačních pomůcek nesmí uchazeči vzniknout neoprávněná výhoda. Proto mezi povolené pomůcky nikdy nepatří encyklopedie, Matematické, fyzikální a chemické tabulky, Pravidla českého pravopisu a Slovník spisovné češtiny nebo kalkulačka.” (Cermat.cz, 2019)

Další úpravy podmínek přijímací zkoušky

Pro žáky s poruchou pozornosti či autistického spektra může být doporučena úprava místnosti, ve které se zkouška koná (žák píše s ostatními žáky se stejným navýšením či na doporučení může být v učebně i sám). Učebna může být upravena tak, aby žák nebyl rušen a nic neodvádělo jeho pozornost (např. umístění do rohu, zatažená okna). Školy by měly zajistit i polohovatelnou lavici nebo přisvětlení, pokud to posudek vyžaduje.

Může být také zajištěna podporující osoba, zpravidla asistent, který vykonává praktickou či technickou asistenci, např. se zápisem úloh, předčítáním textu či motivování žáka.

Žákům se specifickými vzdělávacími potřebami je také možné upravit formu, jakou zapisují odpovědi. Místo zápisu do záznamového archu žáci zapisují úlohy přímo do zadání či na list papíru. Stejně jako u předchozích bodů je nutné, aby tato doporučení byla specificky uvedena v doporučení, jinak si je nelze nárokovat.

Hodnocení zkoušky pro žáky s SVP

Žáci s úpravou podmínek zkoušky mají nárok na toleranci specifické chybovosti (pokud je tak uvedeno v doporučení). I uzavřené úlohy, které standardně opravuje počítač, těmto žákům opravuje hodnotitel CERMATu. Hodnotitel má k záznamovému archu žáka vždy k dispozici i informace z jeho posudku, ke kterým při opravování přihlíží. Stále je ale nutné dodržet formální náležitosti zkoušky.

III. Užitečné odkazy a dokumenty

Ke stažení

Doporučený formulář z PPP – CERMAT
Stáhnout

Užitečné odkazy

Seznam pedagogicko-psychologických poraden (PPP) – Praha.eu
Stáhnout

Přehled informací o úpravě podmínek přijímacího řízení – CERMAT
Stáhnout

Metodická informace ke konání přijímacího řízení uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami – MŠMT
Stáhnout

Metodické doporučení pro zajištění podmínek konání jednotné přijímací zkoušky uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami – MŠMT
Stáhnout

Časté dotazy?

Budete chtít posudek vidět?

Posudek od vás nevyžadujeme, nemusíte ho s sebou brát ani nám ho zasílat e-mailem. Často na něj ještě rodiče v prvním pololetí čekají nebo ho nemají aktuální. Jen doporučujeme, abyste si ověřili, že budete mít opravdu u zkoušek platný posudek se stejnou úpravou podmínek, aby nebyla příprava u nás kontraproduktivní.

Kolikrát by k vám měl syn přijít, aby byla pro něj příprava přínosná?

Podle vlastní zkušenosti i zpětné vazby z minulých žákům s SVP zpravidla doporučujeme 5 a více návštěv. První jeden či dva pokusy doporučujeme zkusit bez úpravy podmínek, aby se žák seznámil se zkouškou a naučil se pracovat s formátem testu. Poté doporučujeme již testy zkoušet v upravených podmínkách. Tři pokusy v přesné simulaci ostré zkoušky vám jednak dají přehled o bodové úspěšnosti žáka, dále si žák projde většinu typů úloh, které se v testech vyskytují. Velice žákům s SVP doporučujeme i naši domací přípravu (ta je případně k předplatnému 10 a více sad zdarma), jelikož je doprovázena video výukou, kterou si lze pouštět ve vlastním tempu a přetáčet zpět na části, které vám unikly.

Má dcera má zrakové postižení a potřebovalo by větší zadání? Je to u vás možné?

Rozhodně ano! Stačí nám dát dopředu vědět, o kolik procent chcete mít zadání větší. Prosíme o nahlášení alespoň 24 hodin před přijímacím dnem nanečisto, ať můžeme vše připravit.

Můj syn má pomalejší psychomotorické tempo a výkyvy v pozornosti, bude pro něj i tak výuka přínosná?

Zcela určitě! Učitelé procházejí s žáky test příklad po příkladu a vše vysvětlují, ale žáci samozřejmě dostávají i vytištěný testový klíč, kde je rozepsán postup řešení. To si po výuce odnesou domů a mohou se k němu kdykoliv vrátit. Doporučujeme si také přiobjednat domácí přípravu, jelikož je doprovázena video výukou, kterou si lze pouštět ve vlastním tempu a přetáčet zpět na části, které vám unikly.

Jsme cizinci a mé dítě chodilo na základní školu v zahraničí. Máme možnost úpravy podmínek zkoušky?

Pokud vaše dítě vychodilo základní školu mimo území České republiky, má nárok na prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka, a to jak jednotné (tzv. státní), tak případně i školní části. O prominutí musíte požádat ředitele školy, konkrétně pomocí žádosti, kterou podáte společně s přihláškou. Součástí žádosti musí být vysvědčení z posledního ročníku školy (úředné ověřený předklad). Škola ověří u těchto žáků nezbytnou znalost jazyka pro daný obor pohovorem.

Pozor, toto neplatí pro žáky, kteří se vzdělávali po jakoukoli dobu na území České republiky. Jak píše MŠMT ve svém informačním dokumentu odkaz: http://www.msmt.cz/file/49141/ (č. j. MSMT-37438/2018-1):

“Mezi osoby, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, nelze řadit uchazeče, kteří se před konáním přijímací zkoušky vzdělávali ve školách v České republice, včetně zahraničních škol působících na území České republiky, a to i když se v nich vzdělávali jen část školního roku.”


Rezervovat

SPU2 DSC_9243


Zpracovávám objednávku