Kde se píšou přijímačky: místo konání přijímacích zkoušek
Nejeden deváťák si klade otázku: „Kde budu dělat přijímací zkoušky?“ Řekneme vám to + předáme další užitečné tipy!
Už jistě víte, že místo, kde se píšou přijímačky, letos určuje Cermat. Jak a kdy se dozvíte, kde budete Cermat testy psát? Kdy přijde pozvánka a co je registrační číslo? Co si vzít na sebe k přijímačkám a další užitečné tipy pro vás máme v tomto článku.
1. Kde se kde se píšou přijímačky? Místo určí Cermat…
Cermat vás přes systém DIPSY přiřadí pro jednotnou zkoušku na jednu ze škol, kterou máte v přihlášce. To, kam pojedete psát přijímačky, bude záležet na kapacitě školy a vzdálenosti. Předpokládáme, že Praha bude považovaná za jeden okres a nebudou se pro ni optimalizovat vzdálenosti.
Cermat to bude dělat tak, aby se zátěž uchazečů rozptýlila rovnoměrně, případně aby ti, kteří musí dojet z dálky, šli tam, kde to mají nejblíž. Záležet bude také na tom, zda současně s JPZ budete ve stejný den na škole psát i školní část přijímací zkoušky, pak budete pravděpodobně přiřazeni na tu to školu, i když by byla vzdálenější. Nemusíte pak na školu jezdit dvakrát. Může se stát, že budete konat přijímačky i 2x ve stejné škole, a také to, že nebudete přijímačky vůbec psát na škole, kam chcete nejvíc (s prioritou 1).
Nebojte se, vždy se počítá lepší výsledek z M a lepší výsledek z ČJ a ten se dozví všechny školy. To, kde se píšou přijímačky, nemá žádný vliv na přijetí.
1.1. Jak se dozvím, kde budu psát přijímačky?
Cermat musí do 1. března zaslat ředitelům středních škol seznamy žáků, kteří na jejich školách budou v dubnu vykonávat přijímací zkoušky.
Info o místě konání přijímaček dostanete v pozvánce od školy buď přes DIPSY, nebo poštou (podle toho, jakým způsobem jste podávali přihlášky).
1.2. Kdy přijde pozvánka k přijímacím zkouškám?
Pozvánky k přijímačkám musí ředitelé příslušných středních škol zaslat uchazečům nejpozději 14 dní před termínem přijímaček. Nejpozději se tedy školu/y, kde budete psát přijímačky, dozvíte 14 dní předem.
Pozvánku dostanete elektronicky přes DIPSY, pokud jste přihlášky podali elektronicky, nebo poštou, když jste přihlášky podali hybridně (výpisem z DIPSY) či plně papírově. Školy nad rámec svých zákonných povinností často posílají i e-mail.
1.3. Co je registrační číslo uchazeče?
Registrační číslo je číslo, pod kterým budou 15. května v zveřejněny vaše výsledky, tedy to, na kterou ze škol v přihlášce jste přijati.
Pokud jste podali přihlášky plně elektronicky v systému DIPSY, obdrželi jste registrační číslo v e-mailovém potvrzení o přijetí přihlášky. Při přihlášení výpisem ze systému DIPSY máte registrační číslo na výpisu přihlášky v e-mailu s výpisem k vytisknutí. Pokud se hlásíte na SŠ postaru na papírovém tiskopisu, obdržíte registrační číslo až v doporučeném dopise s pozvánkou k JPZ.
Pokud se hlásíte jen do nematuritních oborů, zašle vám registrační číslo doporučeným dopisem ředitel školy na 1. místě v přihlášce.
2. Kde se dělají přijímací zkoušky? Užitečné tipy
Až se z pozvánky dozvíte, kde budete v pátek 12. a v pondělí 15. dubna psát přijímačky (a případně konat i školní část přijímací zkoušky), nezapomeňte si to zapsat. Pokud školy nejsou na druhém konci republiky, zajeďte se tam během doby před přijímačkami pro jistotu podívat. Budete pak v Den D jistější, např. budete vědět, kde je nejbližší zastávka hromadné dopravy, hlavních vchod školy, parkoviště apod., a nic vás později nepřekvapí.
Poté bude třeba vyřešit, jak se nakonec na střední školu na přijímačky nejlépe dostat. Hodí vás rodiče autem? Pojedete hromadnou dopravou? V každém případě si cestu předem naplánujte a vždy si dejte časovou rezervu. Počítejte s ranní špičkou (přijímačky začínají v 8:30) a i tak dorazte na místo klidně i půl hodiny předem. Nějaký čas také zabere hledání učebny apod. Není nic horšího, než když se k nervozitě ze samotných přijímaček přidá ještě stres z pozdního příchodu.
3. Co si vzít na sebe na přijímačky?
Doporučujeme čisté a pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Vezměte s sebou i další vrstvu navíc, když by se ve třídě větralo, což se často děje. Nedoporučujeme tepláky, ale třeba pohodlné kalhoty, triko a oblíbenou mikinu. Vždy zkontrolujte také aktuální předpověď počasí, a té oblečení přizpůsobte (triko s dlouhým či krátkým rukávem). Všichni víme, že duben je na počasí velmi nevyzpytatelný.
Deváťáci často řeší, co si vzít na přijímačky na sebe. Rozhodně není žádný předepsaný dresscode a určitě si na přijímačky nemusíte kupovat speciální outfit, který by vás nejspíše i znervózňoval, protože na něj nejste zvyklí.
Další otázky po ostré zkoušce
-
Odvolání na střední školu 2024 + vzor: jak a kdy podat odvolání v roce 2024?
-
Kdy budou výsledky přijímaček 2024? Přijetí na střední školu 2024
-
Vzdání se přijetí na střední školu 2024
-
Nepřijetí na střední školu 2024: co dělat, když se nedostanu na střední školu 2024?
-
Zápisový lístek 2024 a potvrzení zájmu o studium na SŠ 2024
-
2. kolo přijímaček a přijímacího řízení na SŠ 2024: volná místa na SŠ ve 2. kole přijímaček
-
3. kolo přijímacího řízení na SŠ 2024: volná místa na SŠ ve 3. kole přijímaček
To dáš! Vaše vstupenka na vysněnou střední!
- nejvěrnější simulace Cermat testů prezenčně i on-line (distančně)
- okamžité vysvětlení úloh a porovnání s výsledky 80 000 deváťáků*
- garantujeme vám, že budete s našimi zkouškami nanečisto spokojeni, jinak vám vrátíme peníze
- každý víkend od listopadu do dubna
Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto
To dáš! Přijímačky nanečisto
*Jedná se o počet absolventů za sedmiletou historii projektu.
[/box]