Body za vysvědčení na přijímací zkoušky a školní část přijímaček
Co je školní část přijímaček a jak můžete získat body nad rámec povinných testů od CERMATu?
Pojďme si společně vysvětlit, co všechno se může objevit jako školní část přijímací zkoušky a jak je to letos s body za vysvědčení.
1. Co je školní část přijímací zkoušky na SŠ?
Každý deváťák, který se hlásí na maturitní obor, bude psát jednotné státní přijímačky (JPZ) z dílny CERMATu. Navíc může být součástí přijímacího řízení také školní část přijímací zkoušky. Je to nepovinná část, kterou si ředitelé jednotlivých škol stanovují sami, a zahrnuje další kritéria pro přijetí.
Platí, že v celkovém hodnocení přijímaček (JPZ + školní přijímačky) musí být váha státních CERMAT přijímaček minimálně 60 %.
Podmínkou pro přijetí na SŠ může být někde také zdravotní způsobilost uchazeče. Tu potvrzuje lékař a pokud se schválí digitalizace přihlašování na SŠ, bude stačit doložit obyčejnou kopii potvrzení od lékaře. Doposud lékař dával potvrzení přímo do přihlášky.
Kritéria pro přijetí i pro školní část přijímací zkoušky zveřejní ředitelé škol do 31. ledna 2024. Při rovnosti bodů uchazečů se nejčastěji přihlíží k výsledkům státních přijímaček (CERMAT testů).
Příklady školní části přijímaček
- body za vysvědčení (průměr z 8. třídy a pololetí 9. třídy)
- test studijních předpokladů
- test z jazyka
- body za účast v olympiádách a odborných soutěžích
- test fyzické zdatnosti (např. policejní školy)
- test zručnosti (např. zubní laboranti)
- test hudebních nebo komunikačních předpokladů (např. pedagogické obory)

2. Body za vysvědčení na přijímací zkoušky
Nejčastěji se v rámci školní části přijímaček hodnotí prospěch. Body za vysvědčení bývají různě odstupňované. Žáci se ale většinou v prospěchu příliš neliší a o to víc je potřeba se bodově odlišit v testech od CERMATu.
V připravované novele školského zákona je hodnocení prospěchu ze ZŠ (body za vysvědčení) volitelné kritérium pro přijetí. Doposud základní školy známky přímo vyplňovaly do papírové přihlášky. Pokud se přihlášky budou posílat elektronicky a změny pro přijímací řízení se schválí, už tomu tak nebude. Nicméně mnoho SŠ stále bude prospěch jako jedno z kritérií používat.
3. Jaké vysvědčení se počítá na střední školu?
V minulých letech se přímo do papírové přihlášky vyplňovaly známky na vysvědčení z 8. třídy a pololetí 9. třídy. Školy následně většinou jako školní část přijímací zkoušky hodnotily výsledný průměr známek. Ten různě odstupňovaly a následně přidělovaly body.
Pokud SŠ zvolí přihlížení k prospěchu za své školní kritérium i letos, bude to zřejmě podobné a budou požadovat stejná vysvědčení.

4. Jak se boduje vysvědčení na přijímačky?
Každá střední škola, pokud zařadí body za vysvědčení mezi svá školní kritéria, boduje prospěch jinak a má vlastní metodiku. Metodu bodování vždy školy uvádí v kritériích pro přijímání na svých webových stránkách. Některé školy mají na stránkách ponechaná kritéria z předchozích let, a tak se můžete podívat, zda a jak prospěch bodovaly.
Pojďme si na jednoduchém příkladu ukázat, jak se boduje vysvědčení na přijímačky. Např. Gymnázium Karla Sladkovského v Praze 3 mělo v loňském roce na čtyřleté gymnázium jako jedno z kritérií pro přijetí také průměr z posledních 3 vysvědčení. Dle průměru mohli uchazeči získat následující body navíc:
průměr | 1,00 | 5 bodů |
průměr | 1,01–1,12 | 4 body |
průměr | 1,13–1,24 | 3 body |
průměr | 1,25–1,36 | 2 body |
průměr | 1,37–1,50 | 1 bod |
Zdroj: Gymnázium Karla Sladkovského: kritéria pro přijetí 2023/24
Získejte potřebné body z CERMAT testů díky pravidelné přípravě s To dáš!
- Autentická simulace ostré zkoušky.
- Každý týden od nás nové testové zadání dle metodiky CERMATu.
- Okamžitá zpětná vazba.
- Porovnání s dalšími deváťáky.
- Bodové hranice přijetí na střední školy.
- Srozumitelné doučování a rozbory testů.
- Možnost zkoušet testy naživo i online.
Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛
