Body za vysvědčení na přijímací zkoušky a školní část přijímaček

Datum vytvoření: 15. 11. 2023
Poslední aktualizace: 22. 04. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Co je školní část přijímaček a jak můžete získat body nad rámec povinných testů od CERMATu?

💡 VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK 2024 (2023/24) 💡

Podívejte se na správné výsledky + zadání a řešení ostrých přijímacích zkoušek 2024 (2023/24).

Včetně videorozborů s postupem a řešením!

Zobrazit výsledky přijímaček 2024

Pojďme si společně vysvětlit, co všechno se může objevit jako školní část přijímací zkoušky a jak je to letos s body za vysvědčení.

1. Co je školní část přijímací zkoušky na SŠ?

Každý deváťák, který se hlásí na maturitní obor, bude psát jednotné státní přijímačky (JPZ) z dílny CERMATu. Navíc může být součástí přijímacího řízení také školní část přijímací zkoušky. Je to nepovinná část, kterou si ředitelé jednotlivých škol stanovují sami, a zahrnuje další kritéria pro přijetí.

Platí, že v celkovém hodnocení přijímaček (JPZ + školní přijímačky) musí být váha státních CERMAT přijímaček minimálně 60 %.

Podmínkou pro přijetí na SŠ může být někde také zdravotní způsobilost uchazeče. Tu potvrzuje lékař a díky změnám v přijímacím řízení 2024 bude stačit doložit kopii přílohy k přihlášce, pro kterou je k dispozici nový vzor (vzor lékařského potvrzení k přihlášce). Vždy musí být kromě identifikačních údajů vypsané kódy oborů, pro které je žák způsobilý. Tedy klidně na jednom potvrzení všechny tři kódy oborů, pokud zdravotní způsobilost školy požadují. Originál si uchováváte pro případné doložení.

Kritéria pro přijetí i pro školní část přijímací zkoušky zveřejní ředitelé škol do 31. ledna 2024. Při rovnosti bodů uchazečů se nejčastěji přihlíží k výsledkům státních přijímaček (CERMAT testů).

Příklady školní části přijímaček

 • body za vysvědčení (průměr z 8. třídy a pololetí 9. třídy)
 • test studijních předpokladů
 • test z jazyka
 • body za účast v olympiádách a odborných soutěžích
 • test fyzické zdatnosti (např. policejní školy)
 • test zručnosti (např. zubní laboranti)
 • test hudebních nebo komunikačních předpokladů (např. pedagogické obory)
body za vysvědčení

2. Body za vysvědčení na přijímací zkoušky

Nejčastěji se v rámci školní části přijímaček hodnotí prospěch. Body za vysvědčení bývají různě odstupňované. Žáci se ale většinou v prospěchu příliš neliší a o to víc je potřeba se bodově odlišit v testech od CERMATu.

Více o přípravě na přijímačky

Jedna ze změn v přijímacím řízení 2024 je to, že hodnocení prospěchu ze ZŠ (body za vysvědčení) je volitelné kritérium pro přijetí. Nicméně mnoho SŠ stále bude prospěch jako jedno z kritérií používat. Prospěch ze základní školy vám vydá pravděpodobně proaktivně vaše ZŠ na tomto formuláři (formulář hodnocení na vysvědčeních z předchozího vzdělávání). Nevyplňujte prosím předběžně po vlastní ose, alternativně můžete vždy doložit kopie vysvědčení.

3. Jaké vysvědčení se počítá na střední školu?

V minulých letech se přímo do papírové přihlášky vyplňovaly známky na vysvědčení z 8. třídy a pololetí 9. třídy. Školy následně většinou jako školní část přijímací zkoušky hodnotily výsledný průměr známek. Ten různě odstupňovaly a následně přidělovaly body.

Pokud SŠ zvolí přihlížení k prospěchu za své školní kritérium i letos, bude to zřejmě podobné a budou požadovat stejná vysvědčení.

umim to

4. Jak se boduje vysvědčení na přijímačky?

Každá střední škola, pokud zařadí body za vysvědčení mezi svá školní kritéria, boduje prospěch jinak a má vlastní metodiku. Metodu bodování vždy školy uvádí v kritériích pro přijímání na svých webových stránkách a v systému DIPSY. Některé školy mají na stránkách ponechaná kritéria z předchozích let, a tak se můžete podívat, zda a jak prospěch bodovaly.

Pojďme si na jednoduchém příkladu ukázat, jak se boduje vysvědčení na přijímačky. Např. Gymnázium Karla Sladkovského v Praze 3 mělo v loňském roce na čtyřleté gymnázium jako jedno z kritérií pro přijetí také průměr z posledních 3 vysvědčení. Dle průměru mohli uchazeči získat následující body navíc:

průměr 1,00 5 bodů
průměr 1,01–⁠1,12 4 body
průměr 1,13–⁠1,24 3 body
průměr 1,25–⁠1,36 2 body
průměr 1,37–⁠1,50 1 bod

Zdroj: Gymnázium Karla Sladkovského: kritéria pro přijetí 2023/24

Získejte potřebné body z CERMAT testů díky pravidelné přípravě s To dáš!

 • Autentická simulace ostré zkoušky.
 • Každý týden od nás nové testové zadání dle metodiky CERMATu.
 • Okamžitá zpětná vazba.
 • Porovnání s dalšími deváťáky.
 • Bodové hranice přijetí na střední školy.
 • Srozumitelné doučování a rozbory testů.
 • Možnost zkoušet testy naživo i online.

testy

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Koupit Přijímačky nanečisto

body za vysvědčení

2. kolo přijímacího řízení na střední školy


Zpracovávám objednávku