Jak si dobře vybrat střední školu II. díl – kde čerpat informace

Datum vytvoření: 09. 11. 2022
Poslední aktualizace: 28. 06. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Vítejte u druhého dílu výběru té správné střední školy! Možná máte favoritů více, nebo jste naopak tu pravou střední školu, která by splňovala všechny vaše požadavky, zatím nenašli. Důležité však je, abyste se do školy těšili! Jak ale zjistit, která z nich je dobrá a kvalitní a byla by právě pro vás tou nejlepší volbou? K přemýšlení a rozhodování budete samozřejmě potřebovat informace. Jdeme na to!

Jak si dobře vybrat střední školu? Možná už jste ve své škole od učitele nebo výchovného poradce dostali tištěný Atlas školství – tedy brožuru s přehledem škol ve vašem kraji. Ta bývá zdarma distribuována do všech škol, aby byla k dispozici žákům z posledních ročníků. Výhodou Atlasu je, že v něm najdete školy nejen ze svého kraje, ale z celé ČR (cca 1300 škol). Navíc se v něm dá snadno vyhledávat a filtrovat podle vašich konkrétních požadavků – třeba podle typu školy, zvoleného oboru, okresu, formy ukončení studia a dalších.

Možná jste se dostali k naší bodové hranici v osobní zóně, kde přehledně naleznete většinu středních škol v České republice. Pečlivě jsme prošli výsledkové listiny středních škol a sestavili přehledný žebříček úspěchů loňských deváťáků. Pokud stále tápete a nevíte, zda by vám váš bodový zisk na vámi zvolenou školu stačil, mrkněte právě na bodovou hranici a zjistěte si více.

Dalšími weby, kde přehled škol najdete, jsou např. https://www.infoabsolvent.cz/ nebo https://www.stredniskoly.cz/ I zde můžete filtrovat podle zvolených kritérií.

Nyní tedy víte, kde můžete najít přehled škol. Jak ale zjistit, která z nich je dobrá a kvalitní a byla by právě pro vás tou nejlepší volbou? K přemýšlení a rozhodování budete samozřejmě potřebovat informace.

1. Webové stránky školy

Webové stránky školy jsou prvním místem, kde byste se měli dozvědět všechny důležité informace. Počínaje vyučovanými obory, velikostí školy a počtem přijímaných uchazečů přes informace o rozvrhu, mimoškolních aktivitách nebo vybavení školy až po informace o různých projektech do kterých je škola zapojena, možnosti zahraničních výjezdů, školního stravování a další. Některé školy mají na svých stránkách i fotogalerii, jiné třeba sekci článků, které píší studenti či pedagogové dané školy. Opravdu si dejte čas a práci s tím, abyste si stránky školy nejen zběžně prohlédli, ale důkladně prošli.

vyhledávání informací k JPZ

2. Burzy a prezentační výstavy SŠ

Proč jít na burzy a prezentační výstavy SŠ? Na webu školy najdete určitě hodně informací, ale osobní kontakt se školou a jejími zástupci se podle mého ničím jiným nahradit nedá, a proto vám vřele doručuji ho využít, bude-li to (např. kvůli epidemické situaci) možné. Na burzách SŠ se můžete potkat s učitel a někdy i s žáky a je to tedy skvělá příležitost zeptat se na to, co vás o škole zajímá i na to, co jste třeba na webových stránkách školy hledali a nenašli.

Přehled termínů jednotlivých akcí můžete najít na  následujících odkazech https://www.stredniskoly.cz/burzy-skol.html a https://www.atlasskolstvi.cz/prezentacni-vystavy-ss

Pro Prahu a okolí je určitě důležitá listopadová Schola Pragensis, které se budeme účastnit i my z To dáš! Takže pokud na Scholu Pragensis vyrazíte, stavte se za námi na našem stánku, rádi se s vámi potkáme! ☺️

skupina deváťáků

3. Dny otevřených dveří

Nenechte si ujít dny otevřených dveří. Dojít se osobně podívat na vybranou školu v rámci dne otevřených dveří považuji skoro za povinnost. Hlavní důvod je stejný jako u prezentačních výstav, tedy množnost osobního kontaktu s lidmi, kteří ve škole pracují a školu tak spoluutvářejí.

Pokud už se na den otevřených dveří vypravíte, je dobré z něj opravdu vytěžit maximum. Prostudovat si předem školní web, poptat se mezi známými, případně se podívat i na zprávy, které o škole vydala Česká školní inspekce a také si připravit seznam otázek, na které se chcete v rámci DOD zeptat a věcí, které byste ve škole rádi viděli.

4. Zprávy české školní inspekce

Další z možností pro získání informací o dané škole je podívat se do zprávy České školní inspekce. Zprávy jsou veřejně přístupné a s ohledem na délku archivačního období zpráv (10 let) a nutnost kontroly každých 6 let byste u každé školy měli objevit zprávy minimálně 2. Můžete tedy zjistit, zda v období mezi dvěma inspekcemi došlo k nějakému posunu, zda se škola zlepšila nebo zhoršila. Zprávy s můžete vyhledat zde https://portal.csicr.cz/

 

A nakonec ještě jedno doporučení – až budete o budoucí škole uvažovat, vezměte, prosím, v úvahu také své předpoklady pro studium na dané škole, šance na přijetí a možnosti uplatnění po škole. V potaz vezměte i praktické záležitosti jako např. dopravní dostupnost či financování.

Hodně zdaru a ať tu správnou školu dobře vyberete!

Pro To dáš! Přijímačky nanečisto připravila Pavla Lopatková z Kampodevitce.cz💛


Autorka článku se zabývá poradenstvím pro rodiče žáků z posledních ročníků a problematice deváťáků, kteří zatím neví, jaký obor by pro ně byl vhodný, se podrobně věnuje v příručce „Rozhoduji se, co chci v životě dělat“

Pro výběr vaší vysněné školy můžete využít i naši databázi škol.

V osobní zóně si pak můžete zjistit z naší bodové hranice přijetí informace o počtu přihlášek, počtu přijatých uchazečů a body posledního přijatého uchazeče. Nenechte nic náhodě a připravujte se s To dáš! Přijímačkami nanečisto.

S námi si osvojíte testovou strategii, zbavíte se stresu a doženete zameškané učivo. Pojďte si to na vlastní kůži vyzkoušet! Přečtěte si zpětnou vazbu od našich žáků!

žák je přijat na střední školu.

Koupit přijímačky nanečisto

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Zobrazit další recenze



Zpracovávám objednávku