Dny otevřených dveří SŠ aneb co rozhodně nezmeškat

Dny otevřených dveří v dnešní době pořádá takřka každá škola. Co to vůbec den otevřených dveří, nebo také DOD, je a proč byste jej neměli vynechat?

V podstatě se jedná o jedinečnou možnost navštívit prostory školy, pohovořit se studenty, absolventy či pedagogy a dozvědět se odpověď na otázky, které vám základní škola nezodpověděla. Zároveň taková akce propojuje budoucí studenty, dává možnost vyzkoušet si znalosti získané na základní škole v jednotlivých předmětech a v neposlední řadě zjistíte, jaký máte ze školy pocit a jaká zde panuje atmosféra. Nemáte ještě vybrané školy? Nevadí! Od toho tu pro Vás máme náš unikátní seznam středních škol a gymnázií, ze kterého si určitě vyberete.

Virtuální dny otevřených dveří

Řada škol kvůli covidovým opatřením musela od DOD naživo ustoupit, i nadále však v prohlídkách školy pokračovaly v upravené online variantě. Jednalo se o živá vysílání ze škol, ale také virtuální 360stupňové prohlídky či interaktivní prezentace. Toto představení škol se velice osvědčilo, studenti nemuseli do škol cestovat, prohlídku absolvovali z pohodlí svých domovů a měli možnost nahlédnout do dané instituce ze zcela nového úhlu pohledu. Některé z těchto prohlídek na stránkách škol (popřípadě youtubových kanálech) stále najdete.

V letošním školním roce se doufejme opět k prezenčním DOD opět navrátíme. Některé školy je pořádají už od samotného počátku školního roku a je tedy možné, že už některé termíny proběhly. I proto určitě doporučujeme se na dny otevřených dveří co nejdříve vydat, místa se rychle plní a je možné, že kapacita bude omezena. Některé střední školy dny otevřených dveří pořádají sporadicky, zpravidla jen v lednu či únoru, nezapomeňte si tedy data zapsat, možnost navštívit školu v rámci DOD se nemusí opakovat.

Z vlastní zkušenosti dobře víme, že nemalý počet deváťáků v tuto chvíli stále nemá školy vybrané. Jak tedy z nepřeberného množství škol určit tu vhodnou právě pro vás? Určitě není na škodu projít si pár rozhodujících faktorů ve výběru školy. Gymnázium nebo střední odbornou školu? Lyceum nebo obchodku? Výuční list? Na základě těchto kritérií se můžete začít rozhlížet po vhodné formě a zaměření vzdělání. Určitě také vyvstane řada otázek jako: Jak je škola vzdálená od mého bydliště? Kolik žáků se hlásí a kolik je skutečně přijato? Jaké je okolí školy? Na přehled toho, co byste neměli při výběru školy opomenout, se zaměříme v jednom z našich dalších příspěvků.

Veletrhy škol

Pokud nemáte představu, z jakých škol si můžete vybírat, doporučujeme navštívit pražský veletrh středních škol zvaný Schola Pragensis. Jedná se o veliký festival, na kterém mají školy možnost prezentovat nabízené obory ve vzdělávání a představit žákům jejich možnosti. Na Schole Pragensis mimo jiné naleznete také stánek To dáš! ☺️ I jiná krajská města veletrhy škol pořádají, například Brno nabízí Festival vzdělávání, Olomoucký kraj si připravuje Scholaris.

veletrh středních škol pro žáky devátých tříd
zdroj fotografie: FB Schola Pragensis

Užitečným pomocníkem při výběru vhodné školy vám také můžou být naše přednášky pro rodiče, které pořádáme zdarma a věnujeme se jak samotným CERMAT zkouškám, tak faktorům ovlivňujícím volbu oboru a konkrétních SŠ.

Zároveň jsme pro vás vybrali několik populárních škol, které už své dny otevřených škol vyvěsily.

Přehled vybraných středních škol

Všechny školy si můžete zobrazit v našem unikátním seznamu středních škol.
Praha
 1. Českoslovanská akademie obchodní, Resslova 5 – zatím víme jen o virtuálních DOD
 2. Střední průmyslová škola elektrotechnická, Praha 2, Ječná 30 – nejbližší termín listopadu
 3. Gymnázium Arabská – 1. prosince 2021 a 5. ledna 2022 – více informací zde
 4. Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium – vyvěšeny termíny dnů otevřených dveří
 • prosince 2021 14:30-18:00
 • ledna 2022 14:30-18:00
 • ledna 2022 14:30-18:00
 • února 2022 14:30-18:00
 1. Gymnázium Na Vítězné pláni – termíny živých DOD zatím nevyvěšeny, virtuálně zde
 2. Masarykova střední škola chemická – nejbližší termín listopadu 2021 14:00–18:00 nebo také distančně
 3. Střední škola gastronomická a hotelová – nejbližší termín 5. a 12. října
 4. Střední škola elektrotechniky a strojírenství – prohlédněte si termíny včetně jednotlivých oborů zde
 5. Střední zdravotnická škola Ruská – zřizuje DOD třikrát ročně
 6. Gymnázium U Libeňského zámku – více k DOD zde
 • listopadu 2021 od 16 hodin
 • prosince 2021 od 16 hodin
 • února 2022 od 16 hodin
Brno
 1. Střední zdravotnická škola Brno, Jaselská, dny otevřených dveří proběhnou ve dnech 18. 1. 2022 a 8. 2. 2022
 2. Střední škola technická a ekonomická Brno – vyvěšené termíny a virtuální 3D prohlídku naleznete zde
Olomouc
 1. Střední škola stavební HORSTAV – nejbližší termín října 2021
 2. Střední škola polytechnická – DOD dne 28. ledna 2022 09:00–18:00 hod.
 3. Střední odborná škola služeb (cestovního ruchu) s.r.o. vyvěšené termíny zde
 • prosince 2021 08:00–15:00 hod.
 • ledna 2022 08:00–15:00 hod.
Plzeň
 1. Akademie hotelnictví a cestovního ruchu – nejbližší termín10.2021 (10:00 – 17:00)
 2. Střední škola informatiky a finančních služeb – DOD se konají 3. listopadu 2021 a 3. prosince 2021
Pardubice
 1. Gymnázium Dašická, virtuální prohlídka školy na tomto odkazu
 2. SPŠS Pardubice pořádá 20. listopadu 2021 Den stavitelství a architektury
 3. Střední průmyslová škola potravinářství a služeb Pardubice, dny otevřených dveří vždy od 8:00 do 18:00 a to 24. listopadu 2021 (středa) a 13. ledna 2022 (čtvrtek)
Ostrava
 1. Střední škola technická a dopravní – Dny otevřených dveří se konají v termínech 7. prosince 2021, 11. ledna 2022 a 8. února 2022, vždy od 14:00 do 18.00 hodin
 2. Gymnázium Ostrava-Habůrka, originální koncept Minecraftového virtuálního dne otevřených dveří zde

Nic se nebojte, se vším vám pomůžeme! Naše příprava k přijímacím zkouškám na střední školy To dáš! již pomohla tisícům studentů k přijetí na vysněnou střední školu. V kurzu přijímacích zkoušek nanečisto si můžete zkusit vybrané testy podle CERMATu, příprava probíhá jak fyzicky (prezenční termíny), tak distančně s živým průvodcem. Více o naší přípravě na přijímací zkoušky naleznete zde.

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛
Zpracovávám objednávku