Přijímačky pro žáky s SVP

Žáci se specifickými vzdělávacími potřebami (SVP) mají zpravidla nárok na prodloužení časového limitu či úpravu podmínek zkoušky (např. mohou být ve třídě samotní či použít pomůcky jako zvýrazňovače, čtecí záložku či papíry navíc).

Příprava pro žáky s SVP (specifickými vzdělávacími potřebami)

Jednotné přijímačky jsou o rovných příležitostech pro všechny žáky. Jelikož poskytujeme co nejvěrnější simulaci jednotné zkoušky, nabízíme žákům se specifickými vzdělávacími potřebami (SVP, dříve také označované jako SPU či PUP) možnost vyzkoušet si jednotnou zkoušku v upravených podmínkách/formátu.

Pomohli jsme již přes 500 žákům se specifickými vzdělávacími potřebami, rádi pomůžeme k přijetí na vysněnou střední i Vám.

Veškeré naše služby pro žáky s SVP nestojí ani o korunu víc.

Máte nárok na úpravu podmínek zkoušky?

Na úpravu podmínek máte zpravidla nárok, pokud máte:

  • poruchu pozornosti
  • dysgrafii, dyslexiu, dysortografii nebo dyskalkulii
  • poruchu učení
  • poruchu chování
  • pokud jste se dlouhodobě vzdělávali v zahraničí
  • chronické onemocnění s medikací, která ovlivňuje pozornost
  • poruchu autistického spektra
  • zdravotní postižení nebo znevýhodnění, které znevýhodňuje uchazeče (např. zrakové postižení)

Jak naše příprava funguje?

Žáci s specifickými vzdělávacími potřebami (SVP) si u nás vyzkoušejí zkoušku přesně tak, jak ji dle doporučení z poradenského zařízení budou v dubnu konat. Žáci se SVP mají zpravidla nárok na prodloužení časového limitu či úpravu podmínek zkoušky (např. mohou být ve třídě samotní či použít pomůcky jako zvýrazňovače, čtecí záložku či papíry navíc). Prodloužení časového limitu představuje pro řadu žáků s SVP velkou výhodu. Proto je důležité, aby se žák připravoval na zkoušku v podmínkách, které ho v dubnu opravdu čekají a více času dokázal využít ve svůj prospěch.

Co říkají rodiče?

„Moc dekujeme za pomoc s pripravou syna, ktery ma z pedagogickopsychologicke poradny navyseni casu z duvodu dyslexie a dysgrafie. Diky zohledneni navyseni v pripravnych testech presne vedel, jak si rozvrhnout cas. Krome toho nas prekvapila znalost teto problematiky a veskere doporuceni, ktere jsme dostali. Moc nam to pomohlo a jeste jednou dekujeme za tento prospesny projekt!”

„Prekvapilo nas, ze nam zamestnanci vzdy vysli s usmevem vstric, i kdyz jsme jim s nasimi prosbami pridelavali praci. O dceru s ADHD, kvuli cemuz mela cas navic, se vzdy skvele postarali a diky teto celistve priprave jsme se dostali na obe skoly. Moc diky za tento lidsky pristup, ktery se dnes uz bohuzel tolik nevidi.”

„Dcera byla nadšená z vysvětlení příkladů z matematiky, byla poprvé na testech To dáš a ikdyž se jí vůbec nechtělo, přišla po testech velmi spokojená a s velkým elánem do další přípravné práce. Když jsme se připravovali na přijímačky naposledy, byli jsme na jiném přípravném kurzů zavaleni spoustou testů a všeobecných vědomostních okruhů a po této zkušenosti dcera velmi skepticky a s nechutí přistupuje k přípravkám. Proto jsem byla velmi příjemně překvapená z její reakce bezprostředně po přípravných testech To dáš :)”

„Skvělé. Syn byl naprosto nadšený. Lituje, že nemá stejný přístup učitelů ve své škole jako u vás. Moc děkujeme.”

„Velmi povedený a nesporně přínosný projekt pro všechny , jak budoucí studenty,tak rodiče. Moje dcera se druhého testování chtěla sama zúčastnit, i když nebyla zcela fit. A asi jít na vaši přípravu jen jednou je málo. Sama se přiznala,že poprvé byla ze začátku" rozklepaná". Na druhé testování se už i těšila!! Poděkování za rodiče celému týmu TO-DÁŠ a pokračujte!”

Průvodce přijímací zkouškou pro rodiče žáků s SVP

I. Obecně o přijímací zkoušce pro žáky s SVP

V čem je jednotná přijímací zkouška pro žáky s SVP jiná?

Žáci se specifickými vzdělávacími potřebami (SVP) mají zpravidla nárok na prodloužení časového limitu či úpravu podmínek zkoušky (např. mohou být ve třídě samotní či použít pomůcky jako zvýrazňovače, čtecí záložku či papíry navíc). Prodloužení časového limitu představuje pro řadu žáků s SVP velkou změnu a je důležité, aby se žák připravoval na zkoušku v podmínkách, které ho v dubnu opravdu čekají, a více času dokázal využít ve svůj prospěch.

Doporučení z poradenského zařízení již máme – co teď?

Pokud již máte od školského poradenského zařízení doporučení, na základě kterého má žák nárok na navýšení časového limitu či úpravu podmínek u zkoušky, můžete si zkoušku u nás nanečisto vyzkoušet přesně tak, jak vás bude v dubnu čekat naostro. Doporučení s sebou brát nemusíte, stačí nás jen předem informovat o jeho obsahu v sekci Mé osobní údaje ve vaší osobní zóně.

Doporučení z poradenského zařízení ještě nemáme a potřebujeme poradit

Pokud doporučení od od školského poradenského zařízení ještě nemáte, rádi Vám na naší infolince poradíme, kde ho získat a jak jej uplatnit při přihlášce.

Infolinka

Nevíte si ohledně přijímacích zkoušek rady? Zavolejte na naši infolinku! Jsme Vám k dispozici každý všední den od 10:00 – 16:00 a ve dny konání Přijímaček nanečisto po celou dobu provozu.

+420 736 276 133

II. Formy úpravy zkoušek CERMAT

Navýšení časového limitu jednotné přijímací zkoušky

Nejčastější formou úpravy podmínek je navýšení časového limitu zkoušky. Vždy se jedná o navýšení o 25, 50, 75 nebo 100 %. Navýšení limitu je vždy stejné pro oba testy (u matematiky se časový limit zaokrouhluje na nejbližší vyšší číslo dělitelné 5):

Český jazyk a literatura Matematika
Standard (bez navýšení) 60 minut 70 minut
Navýšení o 25 % 75 minut 90 minut
Navýšení o 50 % 90 minut 105 minut
Navýšení o 75 % 105 minut 125 minut
Navýšení o 100 % 120 minut 140 minut

Kompenzační pomůcky – co říká CERMAT

Další častou formou úpravy podmínek je umožnění použití kompenzačních pomůcek. Mezi ty se řadí například zvýrazňovací fixy, záložky pro udržení řádku (a čtecí záložky), slovníky (např. synonym), lupa, sluchadlo či počítač. CERMAT ovšem na svém webu uvádí: “Použitím kompenzačních pomůcek nesmí uchazeči vzniknout neoprávněná výhoda. Proto mezi povolené pomůcky nikdy nepatří encyklopedie, Matematické, fyzikální a chemické tabulky, Pravidla českého pravopisu a Slovník spisovné češtiny nebo kalkulačka.” (Cermat.cz, 2019)

Další úpravy podmínek přijímací zkoušky

Pro žáky s poruchou pozornosti či autistického spektra může být doporučena úprava místnosti, ve které se zkouška koná (žák píše s ostatními žáky se stejným navýšením či na doporučení může být v učebně i sám). Učebna může být upravena tak, aby žák nebyl rušen a nic neodvádělo jeho pozornost (např. umístění do rohu, zatažená okna). Školy by měly zajistit i polohovatelnou lavici nebo přisvětlení, pokud to posudek vyžaduje.

Může být také zajištěna podporující osoba, zpravidla asistent, který vykonává praktickou či technickou asistenci, např. se zápisem úloh, předčítáním textu či motivování žáka.

Žákům se specifickými vzdělávacími potřebami je také možné upravit formu, jakou zapisují odpovědi. Místo zápisu do záznamového archu žáci zapisují úlohy přímo do zadání či na list papíru. Stejně jako u předchozích bodů je nutné, aby tato doporučení byla specificky uvedena v doporučení, jinak si je nelze nárokovat.

Hodnocení zkoušky pro žáky s SVP

Žáci s úpravou podmínek zkoušky mají nárok na toleranci specifické chybovosti (pokud je tak uvedeno v doporučení). I uzavřené úlohy, které standardně opravuje počítač, těmto žákům opravuje hodnotitel CERMATu. Hodnotitel má k záznamovému archu žáka vždy k dispozici i informace z jeho posudku, ke kterým při opravování přihlíží. Stále je ale nutné dodržet formální náležitosti zkoušky.

III. Užitečné odkazy a dokumenty

Ke stažení

Doporučený formulář z PPP – CERMAT
Stáhnout

Informační leták pro žáky s SPU – To Dáš! SVP
Stáhnout

Užitečné odkazy

Seznam pedagogicko-psychologických poraden (PPP) – Praha.eu
Stáhnout

Přehled informací o úpravě podmínek přijímacího řízení – CERMAT
Stáhnout

Metodická informace ke konání přijímacího řízení uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami – MŠMT
Stáhnout

Metodické doporučení pro zajištění podmínek konání jednotné přijímací zkoušky uchazečů se speciálními vzdělávacími potřebami – MŠMT
Stáhnout

Časté dotazy?

Budete chtít posudek vidět?

Posudek od vás nevyžadujeme, nemusíte ho s sebou brát ani nám ho zasílat e-mailem. Často na něj ještě rodiče v prvním pololetí čekají nebo ho nemají aktuální. Jen doporučujeme, abyste si ověřili, že budete mít opravdu u zkoušek platný posudek se stejnou úpravou podmínek, aby nebyla příprava u nás kontraproduktivní.

Kolikrát by k vám měl syn přijít, aby byla pro něj příprava přínosná?

Podle vlastní zkušenosti i zpětné vazby z minulých žákům s SVP zpravidla doporučujeme 5 a více návštěv. První jeden či dva pokusy doporučujeme zkusit bez úpravy podmínek, aby se žák seznámil se zkouškou a naučil se pracovat s formátem testu. Poté doporučujeme již testy zkoušet v upravených podmínkách. Tři pokusy v přesné simulaci ostré zkoušky vám jednak dají přehled o bodové úspěšnosti žáka, dále si žák projde většinu typů úloh, které se v testech vyskytují. Velice žákům s SVP doporučujeme i naši domací přípravu (ta je případně k předplatnému 10 a více sad zdarma), jelikož je doprovázena video výukou, kterou si lze pouštět ve vlastním tempu a přetáčet zpět na části, které vám unikly.

Má dcera má zrakové postižení a potřebovalo by větší zadání? Je to u vás možné?

Rozhodně ano! Stačí nám dát dopředu vědět, o kolik procent chcete mít zadání větší. Prosíme o nahlášení alespoň 24 hodin před přijímacím dnem nanečisto, ať můžeme vše připravit.

Můj syn má pomalejší psychomotorické tempo a výkyvy v pozornosti, bude pro něj i tak výuka přínosná?

Zcela určitě! Učitelé procházejí s žáky test příklad po příkladu a vše vysvětlují, ale žáci samozřejmě dostávají i vytištěný testový klíč, kde je rozepsán postup řešení. To si po výuce odnesou domů a mohou se k němu kdykoliv vrátit. Doporučujeme si také přiobjednat domácí přípravu, jelikož je doprovázena video výukou, kterou si lze pouštět ve vlastním tempu a přetáčet zpět na části, které vám unikly.

Jsme cizinci a mé dítě chodilo na základní školu v zahraničí. Máme možnost úpravy podmínek zkoušky?

Pokud vaše dítě vychodilo základní školu mimo území České republiky, má nárok na prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka, a to jak jednotné (tzv. státní), tak případně i školní části. O prominutí musíte požádat ředitele školy, konkrétně pomocí žádosti, kterou podáte společně s přihláškou. Součástí žádosti musí být vysvědčení z posledního ročníku školy (úředné ověřený předklad). Škola ověří u těchto žáků nezbytnou znalost jazyka pro daný obor pohovorem.

Pozor, toto neplatí pro žáky, kteří se vzdělávali po jakoukoli dobu na území České republiky. Jak píše MŠMT ve svém informačním dokumentu odkaz: http://www.msmt.cz/file/49141/ (č. j. MSMT-37438/2018-1):

“Mezi osoby, které získaly předchozí vzdělání ve škole mimo území České republiky, nelze řadit uchazeče, kteří se před konáním přijímací zkoušky vzdělávali ve školách v České republice, včetně zahraničních škol působících na území České republiky, a to i když se v nich vzdělávali jen část školního roku.”

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto💛


Rezervovat


Zpracovávám objednávku