Přijímací zkoušky na střední školu 2023/24

Přijímací řízení na SŠ je obsáhlý a náročný proces. Připravili přehled všech důležitých milníků, termínů a kroků, které musíte pro úspěch u přijímacích zkoušek na SŠ podniknout. Máme přehledné návody pro všechny situace, které mohou nastat.

💡 Víme, jaké změny v přijímacích zkouškách se chystají v letošním školním roce 2023/24!

➡️ Klikněte sem pro nejčerstvější informace.⬅️

Nejčerstvější a kompletní informace o změnách v přijímacím řízení 2024 dle novely školského zákona, která by měla platit od 1. ledna 2024. Pokud se s námi připravujete, o všem vás budeme informovat i e-mailem!

Přijímací zkoušky na sš 2021

1. To podstatné o jednotných přijímačkách na SŠ

Letos již osmým rokem (od roku 2017) jsou povinni všichni žáci 9. tříd, kteří chtějí studovat na střední škole či gymnáziu, skládat jednotnou přijímací zkoušku. Jednotná zkouška je povinná pro maturitní obory bez talentové zkoušky, obory nástavbového studia a pro sportovní gymnázia.

Tato jednotná zkouška je připravována státní organizací CERMAT (pod dohledem MŠMT) a skládá se z didaktického testu z českého jazyka a matematiky. Do výsledku přijímacího řízení se zohledňuje vždy pouze lepší výsledek každého testu z prvního či druhého termínu příslušného testu.

Minimální hranice úspěšnosti u přijímacích zkoušek není stanovena, školy si kritéria pro přijetí stanovují samy zpravidla do konce ledna. Zde si můžete zobrazit výsledky přijímacích zkoušek 2022/23.

2. Přijímací řízení do roku 2022/23

Uchazeč měl doposud vždy možnost podat přihlášku na dvě střední školy (nebo na dva obory vzdělání v rámci jedné školy), přičemž konal jednotnou zkoušku na každé z těchto škol. 💡To se možná letos změní. Pokud se žák nemohl v prvním či druhém termínu moci dostavit ke konání testů, například z důvodu nemoci, pak mohl po omluvě řediteli školy konat jednotnou zkoušku v termínu náhradním.

2.1 Přihlášky na SŠ do 2022/23

 • podání do 1. března pro obory bez talentové zkoušky (do 30. 11. pro SŠ s talentovou zkouškou)
 • přihlášky až na 2 školy, resp. 2 maturitní obory
 • podání tiskopisu přihlášky na obě školy (dvakrát i na 2 různé obory v rámci jedné SŠ)
 • vyplnění obou škol/oborů ve stejném pořadí (obě přihlášky totožné)
 • ZŠ v únoru dodala předvyplněné tiskopisy přihlášky s potvrzeným prospěchem
 • podání: osobně, datovou schránkou, doporučeně poštou
 • libovolný počet přihlášek ve 2. kole přijímacího řízení

2.2 Výsledky přijímacích zkoušek na SŠ 2022/23

Poté, co zpřístupnil CERMAT hodnocení uchazečů školám, měly školy dva pracovní dny na to, aby zveřejnily seznam přijatých uchazečů. To bylo zhruba na přelomu dubna a května.

Přijatí uchazeči

 • u přijatých uchazečů škola vydala seznam přijatých uchazečů (pod přidělenými kódy na webových stránkách nebo fyzicky na seznamu ve škole)
 • Přijatí: podávali zápisový lístek do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí o přijetí

Nepřijatí uchazeči

 • u nepřijatých uchazečů škola zasílala poštou písemné rozhodnutí
 • Nepřijatí: podávali odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí na SŠ do 3 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí o nepřijetí (po doručení rozhodnutí o nepřijetí)

3. Přijímací zkoušky 2024 termín

1. řádný termín přijímacích zkoušek 2024

 • pátek 12. dubna 2024 – první řádný termín jednotných (státních) přijímacích zkoušek

2. řádný termín přijímacích zkoušek 2024

 • pondělí 15. dubna 2024 – druhý řádný termín jednotných (státních) přijímacích zkoušek

Náhradní termíny přijímacích zkoušek 2024

 • pondělí 29. dubna a úterý 30. dubna 2024

4. Kde se píšou přijímací zkoušky 2023/24

Přijímací zkoušky budou žáci ve školním roce 2023/24 psát na jedné ze škol na přihlášce. Místo bude určovat CERMAT a uchazečům ho zašle střední škola v pozvánce nejpozději 14 dní před termínem přijímacích zkoušek. CERMAT bude při určování místa brát v potaz zátěž pro jednotlivé školy (počet uchazečů a kapacitu) a také bydliště uchazečům, aby nemuseli dojíždět do nejvzdálenější školy. Může se stát, že žák bude psát přijímací zkoušky např. 2x ve stejné škole. Školní části přijímacích zkoušek budou deváťáci psát na školách, které je vypisují.

přihláška na střední školy

5. Nejdůležitější milníky a termíny pro přijímací zkoušky na SŠ 2023/24

Aktuální k: 23. 11. 2023

AKTUÁLNĚ Z NAŠEHO KALENDÁŘE pro školní rok 2023/24

 • 20. února – možnost podávat přihlášky na SŠ pro první kolo přijímacího řízení do oborů vzdělání bez talentové zkoušky. Plánuje se možnost nově podat přihlášku i digitálně, papírová verze též zůstane (zdroj: Návrh vyhlášky o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání ze dne 11. 10. 2023). Doposud byla uzávěrka podání přihlášek vždy 1. března, nově se tedy uzávěrka posune na dřívější termín.
 • 12. dubna 2024 – první řádný termín jednotných (státních) přijímacích zkoušek
 • 15. dubna 2024 – druhý řádný termín jednotných (státních) přijímacích zkoušek
 • 29. dubna 2024 – první náhradní termín jednotných (státních) přijímacích zkoušek
 • 30. dubna 2024 – druhý náhradní termín jednotných (státních) přijímacích zkoušek
 • 15. května 2024 – tento den budou oznámeny výsledky o ne/přijetí na jednotlivé střední školy (nově až po náhradním termínu přijímaček). V minulých letech CERMAT výsledky předal SŠ již 28. dubna. Nově se tedy na výsledky bude čekat déle, zato se zkrátí pozkoušková administrativa, neboť se zruší podávání zápisových lístků a odvolání, čímž dojde k celkovému zrychlení přijímacího procesu.
 • 24. května 2024 – možnost podávat přihlášky na SŠ pro druhé kolo přijímacího řízení (zdroj: Návrh vyhlášky o přijímacím řízení ke střednímu vzdělávání ze dne 11. 10. 2023)

V tabulce níže naleznete nejdůležitější milníky pro letošní rok přijímaček na střední školy. Jsou v ní uvedeny jak termíny pro přijímací zkoušky na SŠ, tak začátek přípravy přijímaček nanečisto. Jak se v tabulce rychle zorientovat?

 • Červená označuje události, které nesmíte propásnout.
 • Žlutá označuje události, o kterých byste měli vědět.
 • Zelená označuje události, které vám pomohou s přípravou. 
 • * Termíny s hvězdičkou pro vás budeme ještě aktualizovat.
září4. 9. Začátek školního roku 2023/2430. 9. Oznámení dvou termínů přijímacích zkoušek MŠMT30. 9. Oznámení dvou náhradních termínů přijímacích zkoušek MŠMT
říjencelý měsíc

Dny otevřených dveří na středních školách

listopad4.– 5. 11. První víkend Přijímaček nanečisto v sezóně 23/24celý měsíc

Dny otevřených dveří na středních školách

celý měsíc

Doporučený začátek přípravy na přijímací zkoušky

23.–⁠25. 11.

Veletrh středních škol Schola Pragensis

30. 11. Uzávěrka přihlášek ke střednímu vzdělávání s talentovou zkouškou
leden / únor2.–⁠15. 1. Termín přijímaček s talentovou zkouškou15.–⁠31. 1.Termín přijímaček s talentovou zkouškou na konzervatoře2. 1.–15. 2. termíny pro talentové zkoušky do oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou20. 2. Uzávěrka přihlášek (elektronických i papírových) do oborů vzdělání bez talentové zkoušky
březen*15. 3. Nejzazší termín vydání zápisového lístku ZŠ (při digitalizaci přihlášek nebude třeba)
duben12. 4. První termín přijímacích zkoušek15. 4. Druhý termín přijímacích zkoušek*28. 4. CERMAT předává výsledky JPZ ředitelům středních škol (při digitalizaci přihlášek nebude platit)29. 4. První náhradní termín přijímacích zkoušek30. 4. Druhý náhradní termín přijímacích zkoušek
květen15. 5. Výsledky o ne/přijetí na jednotlivé střední školy*24. 5. Uzávěrka přihlášek pro 2. kolo přijímacího řízení

Chcete mít všechny důležité milníky stále u sebe? Přihlaste se k odběru našeho kalendáře pro školní rok 23/24!

Odebírat kalendář

6. Jak na to? Příprava na jednotné přijímací zkoušky na SŠ s To dáš!

Jediná příprava na přijímačky na SŠ, kterou potřebujete

Naše pravidelné přijímačkové dny nanečisto jsou komplexní přípravou, díky které maximalizujete své šance se dostat na svou vysněnou střední školu. Zásluhou věrné simulace zkoušky budete přesně vědět, co vás čeká, snížíte stres, správně si rozvrhnete čas a minimalizujete zbytečné ztráty bodů a penalizace (i díky naší unikátní testové strategii).

Na rozdíl od většiny deváťáků budete přesně vědět, jak se úlohy bodují a získáte tak konkurenční výhodu. Samozřejmostí je vždy i výuka (60 minut matematiky a 60 minut českého jazyka), při které vysvětlíme efektivní postup řešení úloh a můžete se našich vstřícných učitelů na cokoliv doptat. Přijímačky nanečisto navíc pořádáme nejen fyzicky, ale i distančně/on-line, aby si naši žáci mohli přípravu maximálně přizpůsobit svým potřebám.

Máme informace i pro rodiče

Myslíme i na rodiče, těm dodáme přehledně zpracované a ověřené materiály po celý školní rok důležité termíny + návody krok za krokem pro všechny zásadní úkony a provedeme je celým přijímacím řízením. Budeme tu pro vás, pokud budete potřebovat s čímkoliv poradit nebo si cokoliv upřesnit.

96 % našich deváťáků loni uspělo u přijímaček.* Celkem máme přes 23 000 spokojených absolventů.** S naší přípravou snižujete riziko na minimum. Jelikož věříme, že se s námi dostatečně ke zkouškám připravíte, poskytujeme záruku 100% spokojenosti. 

Chcete vědět, jaké se chystají změny v přijímacím řízení na SŠ, kdy a jak vyplnit přihlášku, nebo jak se doma efektivně připravovat?

Přihlásit se na přednášku pro rodiče zdarma

Vyzkoušejte si přijímačkový den nanečisto, získejte přehled o tom, jak si stojíte a s učiteli projděte oba testy.

Koupit přijímačky nanečisto

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 5.6.-20.7.2023; dotazník vyplnilo 813 z 5 381 oslovených absolventů. Úspěšnost = přijetí alespoň na jednu ze dvou škol v prvním kole přijímacího řízení. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

**Jedná se o počet absolventů za sedmiletou historii projektu.

Zdroje informací v tomto článku

Zdroje informací na této stránce věnující se přijímacím zkouškám na SŠ:

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání. Jednotné přijímací zkoušky a testy CERMAT 2023. CERMAT [online]. 2023. Dostupné z: https://prijimacky.cermat.cz/menu/jednotna-prijimaci-zkouska

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Přijímaní na střední školy a konzervatoře a zkoušky CERMAT. MŠMT [online]. 2022

Text byl editován výchovnými poradci společně s vedením projektu To Dáš! Přijímačky nanečisto a aktualizován pro školní rok 2023/24.Zpracovávám objednávku