Gymnázia se sportovní přípravou – jak u přijímaček uspět?
Gymnázia se sportovní přípravou (častěji se spíš setkáte s označením „sportovní gymnázia“, v obou případech se ale jedná o jeden a ten samý typ školy) jsou svým přijímacím řízením velmi specifická. Pojďte se s námi podívat na podmínky přijímacího řízení a splňte si svůj sen o sportovní kariéře!
1. Chci na sportovní gymnázium: jaké termíny neminout?
Na začátek si připomeňme opět pár věcí, které jsou pro gymnázia se sportovní přípravou důležité: termín podání přihlášek je nejpozději 30. listopadu 2023 (je společný i pro umělecké obory a konzervatoře).Talentové zkoušky na sportovní gymnázium probíhají v rozmezí od 2. do 15. ledna 2024.
A pozor – kromě talentové zkoušky je potřeba úspěšně vykonat i jednotnou přijímací zkoušku z českého jazyka a z matematiky v celostátně určeném termínu 12. a 15. dubna 2024. Po talentových zkouškách tak deváťáky čekají CERMAT testy, případně ještě i školní část přijímací zkoušky. Ke studiu na sportovním gymnáziu musíte doložit lékařské potvrzení.
2. Sportovní gymnázium: informace a příprava
Je zřejmé, že gymnázia se sportovní přípravou jsou, co se přijímaček týká, hodně specifická. Uchazeči musí být nejen úspěšní u talentových zkoušek (jak tomu je v případě uměleckých škol), ale také dobře zvládnout klasické (celostátní a jednotné) přijímačky. V přijímacím řízení navíc část gymnázií také přihlíží ke známkám z vysvědčení v posledních ročnících ZŠ nebo přičítá body za účast a umístění v soutěžích a olympiádách. U sportovních gymnázií se jednotná přijímací zkouška započítává do celkového hodnocení přijímacího řízení nejméně ze 40 %. To je rozdíl oproti klasickým středním školám bez talentové zkoušky, kde je povinná váha JPZ nejméně 60 %.
Přesná kritéria přijetí na konkrétní školu a do konkrétních oborů najdete na webu dané školy. Ředitelé škol jsou povinni tyto informace vyhlásit nejpozději 31. října 2023. Většinou se nachází v sekci „pro zájemce o studium“ nebo „pro uchazeče“.
Podle těchto zveřejněných kritérií a požadavků na splnění talentové zkoušky se budete moci následně připravovat. Některé školy nabízejí přípravný kurz k talentové zkoušce. Pokud tomu tak je, to zjistíte opět na webu školy, případně dotazem. Určitě si hlídejte termíny dní otevřených dveří, kam rozhodně zajděte. Případně se vydejte na veletrh středních škol a vyhledejte prezentace těch SŠ, o kterých uvažujete.
3. Co kdyby to náhodou nevyšlo?
Kromě dvou přihlášek na sportovní gymnázium si můžete (a předpokládáme, že to naprostá většina z vás udělá) podat ještě další tři přihlášky na obory bez talentové zkoušky do 20. února 2024. Všech 5 škol na přihlášce budete muset seřadit podle priority, tedy toho, v jakém pořadí na ně chcete nastoupit (prioritu budete moci měnit až do 15. března). To už budete nejspíše tušit, jestli máte šanci na přijetí na sportovní gymnázium a podle toho si prioritu na přihlášce zvolíte. Konečný výsledek, tedy to, zda jste přijati, nebo ne, se dozvíte až 15. května.
Pro současný podzimní termín podávání přihlášek na sportovní gymnázia a umělecké školy ale platí původní podmínky, tedy max. 2 papírové přihlášky do oboru gymnázium se sportovní přípravou.
Jednotné přijímačky pochopitelně budete psát dvakrát, v již zmíněných celostátních termínech. Váš lepší výsledek z češtiny i z matematiky se vám ale započítá jak do výsledků přijímaček na sportovní gymnázium, tak i na další tři školy bez talentové zkoušky.
Možná vás teď napadla otázka, na které škole tedy budete v dubnu jednotné přijímačky dělat? Budete mít podané přihlášky na 5 škol (nebo oborů). Jednotné přijímačky budete psát na jedné ze škol na přihlášce. Místo vám určí CERMAT a zašle vám ho škola v pozvánce (nejpozději 14 dní před termínem přijímaček). Zohledňovat bude zátěže pro školy a bydliště uchazečů. Může se stát, že budete konat přijímačky i 2x ve stejné škole. Školní části přijímaček budete psát na školách, které je vypisují. Váš výsledek z jednotných přijímaček se pak dostane i na ostatní školy, na které jste si přihlášku podali.
💡 A na závěr ještě jeden tip. Pokud je vám sport blízký a chtěli byste se mu v budoucnu věnovat, ale možná si rovnou netroufáte na sportovní gymnázium, můžete zkusit i některou ze středních škol se sportovním zaměřením. Jejich přehled najdete například zde: SŠ se sportovním zaměřením. Kromě odkazů na weby jednotlivých škol zde najdete i přehledný seznam sportů, kterým se na jednotlivých školách můžete věnovat.
Další užitečné informace:
To dáš! Vaše vstupenka na vysněnou střední!
- nejvěrnější simulace CERMAT testů prezenčně i on-line (distančně)
- okamžité vysvětlení úloh a porovnání s výsledky 80 000 deváťáků*
- garantujeme vám, že budete s našimi zkouškami nanečisto spokojeni, jinak vám vrátíme peníze
- každý víkend od listopadu do dubna
Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto
To dáš! Přijímačky nanečisto
*Jedná se o počet absolventů za sedmiletou historii projektu.