Gymnázia se sportovní přípravou – jak u přijímaček uspět?

Datum vytvoření: 04. 10. 2022
Poslední aktualizace: 28. 06. 2023
Doba čtení: 3 minuty

Gymnázia se sportovní přípravou (častěji se spíš setkáte s označením „sportovní gymnázia“, v obou případech se ale jedná o jeden a ten samý typ školy) jsou svým přijímacím řízením asi nejspecifičtějším. Pojďte se s námi podívat na podmínky přijímacího řízení a splňte si svůj sen o sportovní kariéře!

1. Chci na gymnázium se sportovní přípravou – jaké termíny neminout?

Na začátek si připomeňme opět pár věcí, které jsou pro gymnázia se sportovní přípravou důležité: termín podání přihlášek je nejpozději 30.listopadu 2022, talentové zkoušky probíhají v rozmezí od začátku ledna 2023 až do poloviny února. A pozor – kromě talentové zkoušky je potřeba úspěšně vykonat i jednotnou přijímací zkoušku z českého jazyka a z matematiky v celostátně určeném termínu 13. a 14. dubna 2023. Ke studiu na sportovním gymnáziu musíte doložit lékařské potvrzení. Pozorně si ohlídejte podmínky a data.

2. Sportovní příprava a JPZ

Jak vidíte, gymnázia se sportovní přípravou jsou, co se přijímaček týká, hodně specifická. Uchazeči musí být nejen úspěšní u talentových zkoušek (jak tomu je v případě uměleckých škol), ale také dobře zvládnout klasické (celostátní a jednotné) přijímačky. V přijímacím řízení navíc část gymnázií také přihlíží ke známkám z vysvědčení v posledních ročnících ZŠ nebo přičítá body za účast a umístění v soutěžích a olympiádách pořádaných MŠMT.

Přesná kritéria přijetí na konkrétní školu a do konkrétních oborů najdete na webu dané školy. Ředitelé těchto škol jsou povinni tyto informace vyhlásit nejpozději 31.10. 2022. Věřím ale, že už nyní ho ve většině případů na webu škol objevíte. Většinou se nachází v sekci „pro zájemce o studium“ nebo „pro uchazeče“.

Podle těchto zveřejněných kritérií a požadavků na splnění talentové zkoušky se budete moci následně připravovat. Některé školy nabízejí přípravný kurz k talentové zkoušce. Pokud tomu tak je, to zjistíte opět na webu školy, případně dotazem.

gymnázium se sportovní přípravou

3. Co kdyby to náhodou nevyšlo?

Kromě dvou přihlášek na Gymnázium se sportovní přípravou si můžete (a předpokládám, že to naprostá většina z vás udělá) podat ještě další dvě přihlášky na obory bez talentové zkoušky. Jednotné přijímačky pochopitelně budete dělat jen dvakrát, v již zmíněných celostátních termínech 13. a 14. dubna. Váš lepší výsledek z ČJ i z matematiky se vám ale započítá jak do výsledků přijímaček na sportovní gymnázium, tak i na další dvě školy.

Možná vás teď napadla otázka, na které škole tedy budete v dubnu jednotné přijímačky dělat?  Budete mít vlastně podané přihlášky na 4 školy (nebo obory), ale jednotnou přijímací zkoušku budete dělat vždy na sportovním gymnáziu. A to i v případě, že byste už věděli, že jste na sportovním gymnáziu podmínky talentové zkoušky nesplnili. Váš výsledek z jednotných přijímaček se pak dostane i na obě ostatní školy, na které jste si přihlášku podali.

gymnázium se sportovní přípravou

A na závěr ještě jeden tip. Pokud je vám sport blízký a chtěli byste se mu v budoucnu věnovat, ale možná si rovnou netroufáte na gymnázium se sportovní přípravou, můžete zkusit i některou ze středních škol se sportovním zaměřením. Jejich přehled najdete například zde SŠ se sportovním zaměřením. Kromě odkazů na weby jednotlivých škol zde najdete i přehledný seznam sportů, kterým se na jednotlivých školách můžete věnovat.

Pro To dáš! Přijímačky nanečisto připravila Pavla Lopatková z Kampodevitce.cz 💛

Koupit Přijímačky nanečisto

Zobrazit další recenzeZpracovávám objednávku