Kam po devítce: 5 kroků k výběru oboru na SŠ

Datum vytvoření: 03. 10. 2023
Poslední aktualizace: 25. 01. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Přechod na střední školu je důležitým milníkem ve vzdělávacím životě vašeho dítěte. Máte-li doma deváťáka, určitě pokračujte ve čtení!

🎓 Blíží se doba, kdy se vaše dítě bude muset rozhodnout, kterým směrem se ubírat po devítce. Výběr oboru na střední škole je klíčovým okamžikem ve vzdělávacím životě vašeho potomka. Jak můžete deváťákovi pomoci? Komunikace je mnohdy náročná a bude vyžadovat velkou dávku trpělivosti. Nevzdávejte to a zkuste společně najít správnou cestu pro budoucnost a profesní kariéru vašeho dítěte. Připravili jsme pro vás 5 jednoduchých kroků, které pomohou!

1. Rozhovor o zájmech

Prvním krokem je zjistit, co vaše dítě opravdu baví. Co rádo dělá ve svém volném čase? Sleduje určité téma nebo má koníčky, které by chtělo rozvíjet? Baví se matematikou, uměním, sportem nebo třeba jazyky? Ptejte se a rozpoznejte jeho/její vášně. Každý z nás má něco, co ho naplňuje. Je důležité toto nadšení podporovat a zamyslet se nad tím, jak koníčky propojit s budoucím vzděláním.

2. Identifikujte silné stránky

Za dobu základní školy jistě máte představu, v čem váš deváťák vyniká a na co má talent. Pobavte se nad tím, zda je to zároveň i to, co by chtěl dále rozvíjet na střední škole. Pokud si vaše dítě není svými schopnostmi a přednostmi jisté, podpořte ho ve vyhledání oblastí, ve kterých vyniká. Možná je to zpěv, malování nebo přírodní vědy či něco úplně jiného. Identifikace silných stránek je klíčovým prvkem pro výběr oboru na střední škole. Ideální středoškolský obor by měl být ten, kde se protne množina zájmů s talentem nebo silnou stránkou.

přijímačky 2023 řešení
naše příprava

3. Diskutujte o možnostech

Společně zkoumejte různé střední školy a programy/obory, které odpovídají zájmům a dovednostem vašeho dítěte. Navštěvujte dny otevřených dveří (DOD) nebo veletrhy středních škol. Valná většina probíhá již nyní na podzim, hlídejte si termíny. Některé školy DOD nepořádají často, jiné vyžadují předchozí registraci. Návštěvy neodkládejte a běžte se podívat na co nejvíce škol. Své favority navštivte klidně i dvakrát a ujistěte se, že máte zodpovězené všechny své otázky ohledně budoucího studia. Na DOD a setkáte se s učiteli i žáky školy, kteří vám mohou poskytnout užitečné informace pro výběr oboru na střední škole. Nebojte se klást otázky.

4. Komunikujte se školou

Na vaší základní škole vyhledejte výchovného či kariérového poradce, který by vám měl pomoci. Poraďte se také s učiteli předmětů, které vaše dítě baví, abyste získali více informací o tom, co by mohlo být pro vaše dítě nejlepší. Další možností je zkusit poradenství či testování, které zdarma nabízí pedagogicko-psychologické poradny nebo Informační a poradenská střediska na Úřadech práce.

výběr oboru na střední škole
výběr oboru na střední škole

5. Neuspěchejte rozhodnutí

Nechte si čas na rozhodnutí a s výběrem oboru nepospíchejte. Přihlášky na SŠ se podávají až v únoru 2024. Podpořte své dítě v jeho volbě a dejte mu čas na rozhodnutí. Buďte pro svého deváťáka oporou a nevymlouvejte mu obor, který by skutečně rád studoval např. proto, že je o něj velký zájem.

Výběr oboru na střední škole je výzvou, ale s vaší podporou a společným úsilím můžete najít cestu k úspěchu. Držíme vám palce!

Na přijímací zkoušky se dá připravit! My vás v tom nenecháme!

Hledáte spolehlivého parťáka, který vás na přijímačky připraví?
To dáš! Přijímačky nanečisto jsou správná volba.

96 % našich absolventů uspělo u přijímaček*, 74 % námi připravených deváťáků si mohlo vybrat, na kterou školu nastoupí*, protože byli přijati na obě vybrané střední školy. Díky exkluzivní databázi bodů nutných pro přijetí na jednotlivé SŠ podáte přihlášky tak, že maximalizujete svoji šanci na přijetí.

Neztrácejte cenný čas a energii nepřesnou přípravou. S námi máte zaručeno, že vás pokaždé bude čekat nová kombinace typových úloh i vysvětlení jejich správného řešení. Nic vám nezatajíme, při pravidelných návštěvách našich přijímaček nanečisto postupně projdete kompletní spektrum typových testových úloh.

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Koupit Přijímačky nanečisto

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 5. 6. – 20. 7. 2023; dotazník vyplnilo 813 z 5 381 oslovených absolventů našich přijímaček nanečisto. Úspěšnost = přijetí alespoň na jednu ze dvou vybraných škol v prvním kole přijímacího řízení.

přijímací zkoušky 2024
příprava na přijímací zkoušky


Zpracovávám objednávku