Umělecké školy s talentovou zkouškou – jak na ně?

Datum vytvoření: 23. 10. 2023
Poslední aktualizace: 25. 01. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Umělecké školy s talentovou zkouškou a konzervatoře (tedy obory studia, jejichž kód začíná číslicí 82), tvoří specifickou skupinu škol, na které se mohou deváťáci hlásit. A protože termíny podání přihlášek i samotné přijímací zkoušky jsou výrazně dříve než u škol ostatních, pojďme se už teď podívat, co přihlášení na takové školy obnáší.

1. Podání přihlášek neodkládejte

Na začátek si připomeňme pár věcí, které jsou pro umělecké školy zásadní: termín podání přihlášek je nejpozději 30. listopadu 2023, talentové zkoušky pak probíhají od začátku ledna 2024. Zásadní je, že jednotná přijímací zkouška z českého jazyka a z matematiky se na tyto školy nedělá.

To je občas důvod, proč se na tyto školy hlásí uchazeči, kteří mají z jednotných přijímacích zkoušek obavy. Kdo v lednu u talentovek uspěje a na školu se dostane, má takzvaně vyhráno. A kdo se nedostane, ten si podá do 20. února 2024 další tři přihlášky na klasické SŠ. V dubnu pak absolvuje jednotné přijímací zkoušky jako většina deváťáků.

 🗓️ Umělecké školy: důležité termíny 🗓️

  • Vyhlášení kritérií pro přijímání do oborů s talentovou zkouškou a konzervatoří: do 31. října 2023
  • Podání přihlášek do oborů s talentovou zkouškou a konzervatoří: do 30. listopadu 2023
  • Talentové zkoušky do oborů středního vzdělání s talentovou zkouškou: pracovní dny od 2. ledna do 15. ledna 2024
  • Talentové zkoušky do oborů vzdělání v konzervatořích: pracovní dny od 15. ledna do 31. ledna 2024
  • Vyhlášení výsledků do oborů s talentovou zkouškou a konzervatoří: od 5. do 15. února 2024

I přes změny v přijímacím řízení, které platí od 1. ledna 2024, mohli letošní deváťáci na umělecké školy podávat 2 papírové přihlášky do maximálně 2 uměleckých oborů. Školy se na každé přihlášce uvádí ve stejném pořadí.

Ke studiu na některých uměleckých školách je potřeba doložit lékařské potvrzení – zde si pozorně ohlídejte podmínky a data. Občas se totiž některá z potvrzení nedokládají hned při podání přihlášky, ale až při přijímacích zkouškách (například na pražskou konzervatoř do oboru zpěv se jedná o potvrzení od foniatra, které nesmí být starší než jeden měsíc a je potřeba ho donést až na přijímací zkoušky).

2. Umělecké školy: jak probíhají přijímačky?

Uchazeče o studium na uměleckých školách čeká přijímací řízení, které u některých oborů probíhá ve více kolech, a při němž je zkoumán jejich talent pro zvolený obor. Požadavky na uchazeče se samozřejmě liší právě podle zvoleného oboru, proto je zde blíže nepopisujeme.

Úplné informace o přijímacím řízení, podmínky přijetí i další důležité informace byste měli už nyní v říjnu najít vždy na webu konkrétní školy, a to většinou v sekci označené „pro uchazeče“ nebo „pro zájemce o studium“. Ředitelé podmínky pro přijetí totiž musí zveřejnit do konce října. Dozvíte se zde, jak talentová zkouška probíhá, jak se na ni připravit, zda je např. nutné dodat i vlastní „portfolio“ nebo jinou prezentaci domácích prací apod.

umělecké školy
umělecké školy

Pokud by se stalo, že na webu tyto informace nenajdete, pak se na školu obraťte přímo (ideálně telefonicky nebo e-mailem) a tyto informace si zjistěte. Znovu připomínáme, že s ohledem na to, že přihlášky je potřeba podat už do 30. listopadu a talentové zkoušky probíhají již od začátku ledna, opravdu není času nazbyt. Proto se zjišťováním podmínek pro přijetí zbytečně neotálejte.

3. Příprava a samotné talentovky

Na talentovou zkoušku se můžete připravovat buď sami, nebo pod odborným dohledem někoho, kdo se danému uměleckému oboru věnuje. Část škol přímo nabízí přípravné kurzy ke své talentové zkoušce. Informace o nich opět objevíte na webu školy a určitě je dobré se do takového kurzu zapsat. Znamená to sice zaplatit nějakou finanční částku za kurz, ale kromě odborného vedení získáte možnost poznat prostředí a zázemí školy, osobně se potkávat s některými z učitelů, kteří zde učí, i získat zpětnou vazbu na své výsledky od někoho, kdo dost možná bude přítomen právě při vašich talentovkách naživo. Někdy je součástí přijímacího řízení na umělecké školy i přijímací pohovor.

talentové zkoušky

4. Umělecké školy: kde získat informace?

Na stránkách své vybrané školy si co nejdříve zjistěte, kdy zde proběhnou dny otevřených dveří a zajděte se tam podívat. Poznáte tak prostředí školy, do které možná budete chodit, ale potkáte se zde také s učiteli a se studenty, kteří zde již studují. Těch se budete moci zeptat na vše, co vás zajímá. A věřte, že informace od někoho, kdo už na škole studuje, mohou být velmi zajímavé, přínosné i překvapivé. Byla by škoda tuto šanci nevyužít a den otevřených dveří si nechat ujít. Umělecké školy se také prezentují na veletrzích středních škol. Zjistěte, kdy je veletrh ve vašem okolí!

Další užitečné informace:

Věrná simulace přijímaček s To dáš! probíhá každý víkend od listopadu až do dubna.

Již při 10 návštěvách ozkoušíte všechny typové úlohy, které se v Cermat testech vyskytují. V rámci neomezeného předplatného pak s jistotou projdete opakovaně celý arzenál Cermat úloh. S neomezeným tak můžeme slíbit, že nebude typu otázky ani okruhu učiva, který by vás v testu překvapil!

Možnost zkoušet testy naživo i online.

Autentická simulace ostré zkoušky.

Okamžitá zpětná vazba.

To dáš!

Koupit Přijímačky nanečisto

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Zobrazit další recenzeZpracovávám objednávku