Jak si vybrat střední školu: praktické rady a na co znát odpovědi?

Datum vytvoření: 16. 11. 2023
Poslední aktualizace: 25. 01. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Výběr správné střední školy je v deváté třídě tím nejzásadnějším. Rádi bychom vám pomohli, a proto jsme sepsali vše, co byste o výběru SŠ měli vědět.

Tento článek je nabitý radami, jak si vybrat střední školu. Získejte maximum informací a přehled o tom, jaké středoškolské obory vůbec existují. Také si odpovězte na ty nejdůležitější otázky.

1. Jaký obor si vybrat?

Středních škol a oborů vzdělání, které se na nich vyučují, je velké množství. Možná už máte své favority. Pokud ještě hledáte vhodný obor, pro získání přehledu doporučujeme podívat se do Rejstříku škol a školských zařízení. Tam si můžete školy a obory jednoduše vyfiltrovat podle mnoha kritérií. Zjistíte tak, jaké jsou možnosti.

O tom, jak doma výběr oboru diskutovat s vaším deváťákem, si podrobněji přečtěte zde. Důležité je, abyste si doma sedli, vše společně probrali a zvážili zájmy a silné stránky deváťáka. Pokud vy i vaše dítě stále tápete, nebojte se nechat si poradit od odborníků!

Zaměřte se na vyhledávání podle konkrétních oborů. Mnohdy by vás ani nenapadlo, že některé obory se dají studovat i na školách, kam byste je nezařadili. Tam pak může být vyšší šance na přijetí, protože o oboru na dané škole méně lidí ví a méně si tam podá přihlášku.

přijímačky 2023 řešení
dáš to

2. Výběr střední školy: praktické rady

Máte už nějaké střední školy v hledáčku? Je čas zjistit si o nich maximum! Zdrojů je velké množství a my je pro vás máme všechny na jednom místě.

2.1. Kde získat informace o středních školách?

Jako první určitě začněte hledat na internetu a zkoumat webové stránky škol. Tam se také do 31. ledna objeví kritéria pro přijetí (pro obory bez talentové zkoušky). Podmínky a kritéria přijetí ředitelé SŠ také zveřejní v elektronickém systému pro podávání přihlášek DIPSY (Digitální přihlašovací systém CERMATu). Mnohé školy mají na svém webu také kritéria z předchozích let a statistiky o přijetí.

2.2. Hlídejte dny otevřených dveří (DOD)

Až zjistíte dostatek informací na internetu, rozhodně se jeďte do škol podívat na dny otevřených dveří nebo zajděte na veletrh středních škol a prozkoumejte prezentace vybraných škol. Důležité je nebát se na nic zeptat, a to jak učitelů, tak studentů.

Nepropásněte DOD na školách, které vás zajímají. Máte jedinečnou příležitost vyzkoušet si dopravní dostupnost školy, seznámit se s prostředím školy (i jejím okolím), ale také s učiteli a studenty. Dny otevřených dveří probíhají již od podzimu a některé školy vyžadují předchozí registraci. Osobní kontakt s učiteli i studenty je k nezaplacení.

jak si vybrat střední školu

2.3. Netaktizujte s přihláškami

Letos nás čeká přihlašování na střední školy v novém kabátě, a to digitálně s možností podat přihlášky až na 3 školy/obory (maturitní i výuční obory dohromady, případně 5 pokud jste podali přihlášky do oborů s talentovou zkouškou), které bude nutné seřadit podle priority. Letos se již nestane, že budete přijati na více škol najednou, tudíž je správný výběr a volba žebříčku škol již na přihlášce zásadní!

Netaktizujte s přihláškami a snažte se školy vybrat přiměřeně schopnostem vašeho dítěte. Doporučujeme školy v přihlášce seřadit takto: 1. místo: vysněná škola, na kterou ale mám, 2. místo: škola, kam také chci (např. ne už tolik žádaná, jako první volba), 3. místo: záchranná, ale stále schůdná varianta, kde vám nebude vadit studovat (někdo zvolí učební obor).

💡 Změny v přijímacím řízení jsou platné od 1. ledna 2024 a přehled všech novinek pro vás máme v tomto Průvodci rodičů a žáků přijímacím řízením a přijímacími zkouškami.💡

Přijímačky 2024 – změny: průvodce rodičů a žáků přijímacím řízením a zkouškami

3. Jak si vybrat střední školu: důležité otázky

Máme pro vás seznam nejdůležitějších otázek k výběru střední školy, na které byste měli před podáním přihlášek znát odpovědi.

❓ 10 důležitých otázek, jak si vybrat střední školu 🗣️

 1. Z čeho se skládá přijímací řízení? Je vyžadována pouze jednotná zkouška CERMAT, nebo má škola i školní část přijímaček?
 2. Kam většinou míří absolventi školy? Láká mě práce v daném oboru?
 3. Jakou má škola úspěšnost u maturity a z jakých předmětů se skládá školní část maturitní zkoušky?
 4. Jakou má škola dopravní dostupnost? V kolik hodin začíná a končí vyučování?
 5. Jak škola vypadá uvnitř a jací na ní učí učitelé?
 6. Jakou formou probíhá výuka? Do jaké míry je výuka interaktivní?
 7. Jak vypadá výuka cizích jazyků? (kolik je jim věnováno času, jak velké jsou studijní skupinky a jak se rozdělují, co druhý cizí jazyk, jsou na škole rodilí mluvčí, na jaké úrovni budu na konci studia)
 8. Jaké mimoškolní aktivity škola nabízí? (např. sportovní kroužky a jazyky)
 9. Kam se se školou podívám? (jazykové či výměnné pobyty, lyžařské zájezdy nebo exkurze)
 10. Co o škole říkají samotní studenti? (oslovte je na sociálních sítích nebo DOD a zjistěte, jak se jim ve škole líbí, co je baví, co jim vadí a zdali by se pro stejnou školu rozhodli znovu)

4. Jak se připravit na přijímačky?

Ideální je cílená a pravidelná příprava. Doporučujeme začít s přípravou na přijímačky už nyní na podzim. Získáte tak konkurenční výhodu oproti těm, kteří přípravu odloží až na příští kalendářní rok. Mnoho rodin přípravu odkládá a říká si, že do toho šlápnou až v lednu. To je pozdě, neboť ztrácíte cenný čas pro bodové zlepšení ještě před podáním přihlášky! 

📝 Pravidelná příprava na přijímačky s To dáš! 📐

Pro většinu žáků jsme hlavním pilířem přípravy na přijímací zkoušky:

 • za celou sezónu nás navštíví cca 10x–15x
 • tito žáci získávají konkurenční výhodu
 • tito žáci mají nejlepší předpoklad dosáhnout skvělých výsledků
 • tito žáci se nesetkají s typovou úlohou či okruhem učiva, které by je u „ostrých” přijímaček překvapily

I letošní ročník deváťáků je silný a konkurence bude velká. Vyberte si balíček předplatného u To dáš! Přijímaček nanečisto a začněte s pravidelnou přípravou! Vždy zažijte přesnou simulaci testů jako od CERMATu, každý týden nové testové zadání, porovnání s ostatními deváťáky a bodové hranice přijetí na střední školy.

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Koupit Přijímačky nanečisto

jak si vybrat střední školu
jak si vybrat střední školu

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 5.6.-20.7.2023; dotazník vyplnilo 813 z 5 381 oslovených absolventů. Úspěšnost = přijetí alespoň na jednu ze dvou škol v prvním kole přijímacího řízení. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.Zpracovávám objednávku