Jak si vybrat střední školu: praktické rady a na co znát odpovědi?
Výběr správné střední školy je v deváté třídě tím nejzásadnějším. Rádi bychom vám pomohli, a proto jsme sepsali vše, co byste o výběru SŠ měli vědět.
Tento článek je nabitý radami, jak si vybrat střední školu. Získejte maximum informací a přehled o tom, jaké středoškolské obory vůbec existují. Také si odpovězte na ty nejdůležitější otázky.
1. Jaký obor si vybrat?
Středních škol a oborů vzdělání, které se na nich vyučují, je velké množství. Možná už máte své favority. Pokud ještě hledáte vhodný obor, pro získání přehledu doporučujeme podívat se do Rejstříku škol a školských zařízení. Tam si můžete školy a obory jednoduše vyfiltrovat podle mnoha kritérií. Zjistíte tak, jaké jsou možnosti.
O tom, jak doma výběr oboru diskutovat s vaším deváťákem, si podrobněji přečtěte zde. Důležité je, abyste si doma sedli, vše společně probrali a zvážili zájmy a silné stránky deváťáka. Pokud vy i vaše dítě stále tápete, nebojte se nechat si poradit od odborníků!
Zaměřte se na vyhledávání podle konkrétních oborů. Mnohdy by vás ani nenapadlo, že některé obory se dají studovat i na školách, kam byste je nezařadili. Tam pak může být vyšší šance na přijetí, protože o oboru na dané škole méně lidí ví a méně si tam podá přihlášku.
2. Výběr střední školy: praktické rady
Máte už nějaké střední školy v hledáčku? Je čas zjistit si o nich maximum! Zdrojů je velké množství a my je pro vás máme všechny na jednom místě.
2.1. Kde získat informace o středních školách?
Jako první určitě začněte hledat na internetu a zkoumat webové stránky škol. Tam se také do 31. ledna objeví kritéria pro přijetí. Podmínky a kritéria přijetí ředitelé SŠ také zveřejní v elektronickém systému pro podávání přihlášek DIPSY (Digitální přihlašovací systém Cermatu). Mnohé školy mají na svém webu také kritéria z předchozích let a statistiky o přijetí.
🖥️ Jak si vybrat střední školu: zdroje informací 🌐
2.2. Hlídejte dny otevřených dveří (DOD)
Až zjistíte dostatek informací na internetu, rozhodně se jeďte do škol podívat na dny otevřených dveří nebo zajděte na veletrh středních škol a prozkoumejte prezentace vybraných škol. Důležité je nebát se na nic zeptat, a to jak učitelů, tak studentů.
Nepropásněte DOD na školách, které vás zajímají. Máte jedinečnou příležitost vyzkoušet si dopravní dostupnost školy, seznámit se s prostředím školy (i jejím okolím), ale také s učiteli a studenty. Dny otevřených dveří probíhají již od podzimu a některé školy vyžadují předchozí registraci. Osobní kontakt s učiteli i studenty je k nezaplacení.
2.3. Netaktizujte s přihláškami
I letos se budete moci přihlašovat na střední školy třemi způsoby, a to i plně digitálně s možností podat přihlášky až na 3 školy/obory (případně 5 pokud budete podávat přihlášky do oborů s talentovou zkouškou), které bude nutné seřadit podle priority. Nemůže se stát, že budete přijati na více škol najednou, tudíž je správný výběr a volba žebříčku škol již na přihlášce zásadní!
Netaktizujte s přihláškami a snažte se školy vybrat přiměřeně schopnostem vašeho dítěte. Doporučujeme školy v přihlášce seřadit takto: 1. místo: vysněná škola, na kterou ale mám, 2. místo: škola, kam také chci (např. ne už tolik žádaná, jako první volba), 3. místo: záchranná, ale stále schůdná varianta, kde vám nebude vadit studovat (někdo zvolí učební obor).
🗓️ Termíny pro přijímací zkoušky 🗓️
všechny důležité termíny na jednom místě
3. Jak si vybrat střední školu: důležité otázky
Máme pro vás seznam nejdůležitějších otázek k výběru střední školy, na které byste měli před podáním přihlášek znát odpovědi.
❓ 10 důležitých otázek, jak si vybrat střední školu 🗣️
- Z čeho se skládá přijímací řízení? Je vyžadována pouze jednotná zkouška Cermat, nebo má škola i školní část přijímaček?
- Kam většinou míří absolventi školy? Láká mě práce v daném oboru?
- Jakou má škola úspěšnost u maturity a z jakých předmětů se skládá školní část maturitní zkoušky?
- Jakou má škola dopravní dostupnost? V kolik hodin začíná a končí vyučování?
- Jak škola vypadá uvnitř a jací na ní učí učitelé?
- Jakou formou probíhá výuka? Do jaké míry je výuka interaktivní?
- Jak vypadá výuka cizích jazyků? (kolik je jim věnováno času, jak velké jsou studijní skupinky a jak se rozdělují, co druhý cizí jazyk, jsou na škole rodilí mluvčí, na jaké úrovni budu na konci studia)
- Jaké mimoškolní aktivity škola nabízí? (např. sportovní kroužky a jazyky)
- Kam se se školou podívám? (jazykové či výměnné pobyty, lyžařské zájezdy nebo exkurze)
- Co o škole říkají samotní studenti? (oslovte je na sociálních sítích nebo DOD a zjistěte, jak se jim ve škole líbí, co je baví, co jim vadí a zdali by se pro stejnou školu rozhodli znovu)
4. Jak se připravit na přijímačky?
Ideální je cílená a pravidelná příprava. Doporučujeme začít s přípravou na přijímačky už nyní na podzim. Získáte tak konkurenční výhodu oproti těm, kteří přípravu odloží až na příští kalendářní rok. Mnoho rodin přípravu odkládá a říká si, že do toho šlápnou až v lednu. To je pozdě, neboť ztrácíte cenný čas pro bodové zlepšení ještě před podáním přihlášky!
📝 Pravidelná příprava na přijímačky s To dáš! 📐
Pro většinu žáků jsme hlavním pilířem přípravy na přijímací zkoušky:
- za celou sezónu nás navštíví cca 10x–15x
- tito žáci získávají konkurenční výhodu
- tito žáci mají nejlepší předpoklad dosáhnout skvělých výsledků
- tito žáci se nesetkají s typovou úlohou či okruhem učiva, které by je u „ostrých” přijímaček překvapily
I letošní ročník deváťáků je silný a konkurence bude velká. Vyberte si balíček předplatného u To dáš! Přijímaček nanečisto a začněte s pravidelnou přípravou! Vždy zažijte přesnou simulaci testů jako od Cermatu, každý týden nové testové zadání, porovnání s ostatními deváťáky a bodové hranice přijetí na střední školy.
Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛