Žádost o prominutí zkoušky z ČJ pro Ukrajince – vzor ke stažení

Datum vytvoření: 13. 02. 2024
Poslední aktualizace: 23. 04. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Jak je to s přijímacími zkouškami z češtiny pro žáky z Ukrajiny, kteří uprchli do Čech kvůli tamnímu ozbrojenému konfliktu?

I v letošním roce si mohou žáci z Ukrajiny (podle Lex Ukrajina), podat žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka. Jaká jsou pravidla a jak vypadá žádost? Níže si můžete stáhnout žádost o prominutí zkoušky z ČJ pro Ukrajince.

1. Prominutí zkoušky: cizinci podle Lex Ukrajina

Zákon občanům ukrajinské národnosti (§ 1 odst. 1 zákona č. 67/2022 Sb.) umožňuje prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka. MŠMT za tímto účelem vydalo Opatření obecné povahy, ve kterém je specifikováno, za jakých podmínek může k úpravě přijímacího řízení dojít.

Cizinec musí k přihlášce připojit žádost, díky které může místo testu z češtiny absolvovat rozhovor v českém jazyce. Takový žák má také právo (opět na základě stejné žádosti) psát přijímací zkoušku z matematiky v ukrajinském jazyce.

2. Žádost o prominutí zkoušky z ČJ pro Ukrajince – vzor ke stažení

Níže si stáhněte aktuální vzor žádosti o prominutí zkoušky z českého jazyka a o konání jednotné zkoušky z matematiky v ukrajinském jazyce. Pokud se vás to týká, musíte žádost přiložit k přihlášce v DIPSY, abyste mohli mít upravené podmínky (stačí prostá kopie/sken).

3. Prominutí zkoušky z ČJ: vzdělání v zahraničí

Máte české státní občanství a studovali jste dlouhodobě v zahraničí, nebo jste cizinec, který se vzdělával v zahraničí, a nyní přecházíte na českou střední školu? I vy můžete podat žádost o prominutí zkoušky z ČJ. Znalost češtiny se u vás následně ověří rozhovorem. Veškeré informace najdete na stránkách CERMATu, anebo na webu MŠMT zde.

To dáš! Vaše vstupenka na vysněnou střední! 

  • nejvěrnější simulace CERMAT testů prezenčně i on-line (distančně)
  • okamžité vysvětlení úloh a porovnání s výsledky 80 000 deváťáků*
  • garantujeme vám, že budete s našimi zkouškami nanečisto spokojeni, jinak vám vrátíme peníze
  • každý víkend od listopadu do dubna

Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto

To dáš! Přijímačky nanečisto

holka u stolu

*Jedná se o počet absolventů za sedmiletou historii projektu.Zpracovávám objednávku