Žádost o prominutí zkoušky z ČJ pro Ukrajince – vzor ke stažení

Datum vytvoření: 13. 02. 2024
Poslední aktualizace: 13. 02. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Jak je to s přijímacími zkouškami z češtiny pro žáky z Ukrajiny, kteří uprchli do Čech kvůli tamnímu ozbrojenému konfliktu?

I v letošním roce si mohou žáci z Ukrajiny (podle Lex Ukrajina), podat žádost o prominutí zkoušky z českého jazyka. Jaká jsou pravidla a jak vypadá žádost? Níže si můžete stáhnout žádost o prominutí zkoušky z ČJ pro Ukrajince.

1. Prominutí zkoušky: cizinci podle Lex Ukrajina

Zákon občanům ukrajinské národnosti (§ 1 odst. 1 zákona č. 67/2022 Sb.) umožňuje prominutí přijímací zkoušky z českého jazyka. MŠMT za tímto účelem vydalo Opatření obecné povahy, ve kterém je specifikováno, za jakých podmínek může k úpravě přijímacího řízení dojít.

Cizinec musí k přihlášce připojit žádost, díky které může místo testu z češtiny absolvovat rozhovor v českém jazyce. Takový žák má také právo (opět na základě stejné žádosti) psát přijímací zkoušku z matematiky v ukrajinském jazyce.

2. Žádost o prominutí zkoušky z ČJ pro Ukrajince – vzor ke stažení

Níže si stáhněte aktuální vzor žádosti o prominutí zkoušky z českého jazyka a o konání jednotné zkoušky z matematiky v ukrajinském jazyce. Pokud se vás to týká, musíte žádost přiložit k přihlášce v DIPSY, abyste mohli mít upravené podmínky (stačí prostá kopie/sken).

3. Prominutí zkoušky z ČJ: vzdělání v zahraničí

Máte české státní občanství a studovali jste dlouhodobě v zahraničí, nebo jste cizinec, který se vzdělával v zahraničí, a nyní přecházíte na českou střední školu? I vy můžete podat žádost o prominutí zkoušky z ČJ. Znalost češtiny se u vás následně ověří rozhovorem. Veškeré informace najdete na stránkách CERMATu, anebo na webu MŠMT zde.

Příprava na přijímačky 2024 na poslední chvíli

Ještě si to můžete zkusit!

Loni u přijímaček uspělo 96 % našich absolventů*, celkem jsme pomohli již více než 23 000 spokojeným deváťákům a deváťačkám** a pomůžeme i tobě! ✅

100% simulace přijímací zkoušky – jak prezenčně, tak on-line (distančně). Každý víkend až do dubna. 

Poslední volná místa!

Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto

žádost o prominutí zkoušky

*Zdroj úspěšnosti: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 5.6.-20.7.2023; dotazník vyplnilo 813 z 5 381 oslovených absolventů. Úspěšnost = přijetí alespoň na jednu ze dvou škol v prvním kole přijímacího řízení. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

**Jedná se o počet absolventů za sedmiletou historii projektu.Zpracovávám objednávku

👉 Do ostré zkoušky zbývá: dní, hodin, minut a sekund. Ještě to stíháte. Ještě stihnete projít i všechny typové úlohy. Připravujte se s námi každý víkend. Každý týden nové testy.

Začít s přípravou
Zavřít