Nepřijetí na střední školu 2024: co dělat, když se nedostanu na střední školu 2024?

Datum vytvoření: 03. 04. 2024
Poslední aktualizace: 09. 04. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Jaké jsou vaše možnosti a jak postupovat při nepřijetí na střední školu 2024?

Chcete vědět, co dělat v případě nepřijetí na střední školu? Ještě rozhodně není nic ztraceno. Jaké jsou vaše další možnosti a jak postupovat při nepřijetí na střední školu 2024 se dozvíte na této stránce. V první řadě nezoufejte a buďte v klidu, všechno dobře dopadne 🙌.

1. Nedostal/a jsem se na střední školu: co teď?

Nejste po výsledcích přijímaček mezi přijatými ani na jedné škole z přihlášky? Zachovejte klidnou hlavu. Už 20. května 2024 uvidíte v DIPSY kompletní seznam škol vypisujících 2. kolo přijímacího řízení i s volnou kapacitou v jednotlivých oborech vzdělání. Na volná místa můžete do 24. května 2024 podávat přihlášky. Mrkněte na všechny termíny pro 2. kolo přijímacího řízení.

1.1. Nevzali mě na střední školu: jak postupovat při nepřijetí na střední školu?

💡 Úplně stejně jako v prvním kole se budete hlásit na volná místa ve 2. kole přijímacího řízení.💡

Vřele doporučujeme se doma s předstihem pobavit o možnosti soukromé školy a odsouhlasit si případný rozpočet. Na některých soukromých školách školné s postupujícím studiem roste, a tedy vyšší ročníky jsou dražší než první ročník. Spočítejte si tedy náklad na celou dobu studia.

Dále zvažujte výuční obory, případně ještě obory kombinované a dálkové.

Pokud nebudete s nabídkou škol ve 2. kole spokojeni, můžete počkat na 3. a další kola. Počítejte ale, že nabídka volných míst může být velmi omezená. Můžete zkusit ve 2. kole nastoupit někam (např. výuční obor), kam byste rok chodili s tím, že to za rok zkusíte znovu na vaši vysněnou školu. Další variantou je rok chodit třeba na jazykovku a stejně jako v předchozím případě absolvovat přijímací řízení za rok opakovaně. Nebyli byste první ani poslední.

Za rok byste se museli znovu zúčastnit přijímacího řízení opět se třemi digitálními přihláškami, seřazením škol podle priority a CERMAT testy. Rodiče se též často ptají na možnost přestupu mezi školami: zde vždy záleží na individuálním případu, předpokladem je součinnost obou ředitelů, volné místo na nové škole, ale i splnění rozdílových zkoušek. Na úspěšný přestup v rámci prváku tedy skutečně nespoléhejte.

DIPSY CERMAT
střední škola

2. Nepřijetí na střední školu 2024: časté dotazy

Co dělat, když se dítě nedostane na střední školu?

V roce 2024 je v případě nepřiřazení dítěte na školu algoritmem CERMATu nejlepší počkat na 2. kolo přijímacího řízení. Druhé kolo započne po kole prvním, konkrétně od 20. května 2024. V ten den se v DIPSY objeví aktuální seznam škol s volnými místy, na která se můžete hlásit. Další možné varianty toho, co dělat, když se dítě nedostane na střední školu čtěte tady. Časový harmonogram 2. kola přijímacího řízení a termíny se dozvíte zde.

Co dělat, když mě nevzali ani na jednu střední školu?

Nejlépe uděláte, když si najdete volná místa ve 2. kole přijímacího řízení a přihlásíte se na ně. Podmínkou pro přihlášení na maturitní obory ve 2. kole je absolvování JZP v kole prvním. Pokud jste nepsali CERMAT testy v 1. kole, můžete se ve 2. kole hlásit pouze na nematuritní obory, anebo počkat na 3. a další kola (nemusí už být ale mnoho volných míst), kdy je už celé přijímací řízení v gesci samotných středních škol.

Mohu v roce 2024 podat odvolání proti nepřijetí na střední školu?

Odvolání proti nepřijetí z kapacitních důvodů v roce 2024 již nedává smysl. Systém podle CERMAT algoritmu rozřadí většinu uchazečů na školy dle priority, kapacity oborů a výsledku JPZ (+ dalších školních kritérií) automaticky již v 1. kole. V roce 2024 je možné podávat odvolání např. z důvodu chyby v přijímacím řízení nebo při narušení průběhu JPZ. Podrobnosti o možnostech odvolání v roce 2024 čtěte zde.

To dáš! Testy nanečisto pro přijímačky najisto! 

V roce 2023 u přijímaček uspělo 96 % našich absolventů*, celkem jsme pomohli již více než 23 000 spokojeným deváťákům a deváťačkám** a pomůžeme i tobě! ✅

100% simulace přijímací zkoušky – jak prezenčně, tak on-line (distančně). Každý víkend až do dubna. 

Maximalizujte svou šanci na přijetí na vysněnou střední!.

Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto

To dáš! Přijímačky nanečisto

nepřijetí na střední školu 2024

*Zdroj úspěšnosti: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 5.6.-20.7.2023; dotazník vyplnilo 813 z 5 381 oslovených absolventů. Úspěšnost = přijetí alespoň na jednu ze dvou škol v prvním kole přijímacího řízení. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

**Jedná se o počet absolventů za sedmiletou historii projektu.Zpracovávám objednávku