Na co si dát pozor při přijímačkách? 3 nejčastější chyby u CERMAT testů – jak neztratit body

Datum vytvoření: 10. 03. 2023
Poslední aktualizace: 03. 01. 2024
Doba čtení: 5 minut

Přes 6 let zkušeností ve vedení mnoha deváťáků k úspěšnému složení přijímací zkoušky nám ukázalo, na co je nutné si dávat pozor. Každý rok ale u ostré zkoušky vidíme mnoho žáků, kteří následující neznají a zbytečně jim hrozí, že přijdou o body.

Na dalších řádcích vám prozradíme, jak správně u přijímaček vyplňovat záznamový arch a jaké nejčastější chyby u CERMAT testů opakovaně způsobují, že deváťáci u přijímaček zbytečně ztrácí cenné body. Také vám prozradíme, jakým způsobem hodnotíme naše originální testová zdání (vytvořená přesně podle formátu CERMATu) na našich prezenčních termínech přijímaček nanečisto. Naše bodování totiž plně odpovídá ostré přijímací zkoušce. V neposlední řadě vám dáme tipy na přípravu na přijímačky na poslední chvíli.

1. Jak psát do záznamového archu?

Záznamový arch je jediný výstup z přijímaček, který budete odevzdávat. Po napsání testů se záznamové archy skenují a odesílají k hodnocení do CERMATu. Správné vyplnění záznamového archu je proto naprosto stěžejní. Máme pro vás rady, jak záznamový arch správně vyplnit a vyhnout se zbytečným ztrátám bodů.

Jak správně vyplnit záznamový arch

  • křížkujte z rohu do rohu pole
  • pište čitelně a jen do určených polí
  • piště modrou nebo černou propiskou (linerem)
  • rozlišujte velká a malá písmena
  • vždy je jedna správná odpověď = 1 křížek
  • hlídejte si čísla úloh
  • při opravě důkladně vybarvěte chybné pole
  • neopisujte zadání úloh
  • otevřené úlohy opravujte přeškrtnutím chybné odpovědi
  • rýsování obtahujte propiskou

1.1 Video ke správnému vyplnění záznamového archu

Sledujte náš TikTok, kam pro vás dáváme mnoho užitečných videí k přijímačkám. Zde je naše video k vyplňování záznamového archu.

@prijimacky_nanecisto Jak správně vyplňovat záznamový arch z češtiny? Přesně takhle ⬆️ nějaké otázky?🤔🤍 #fyp #todas #prijimackynanecisto #prijimacky #cermat #testy #skola ♬ FEEL THE GROOVE – Queens Road, Fabian Graetz

2. Tři nejčastější chyby u CERMAT testů – jak neztratit body

Přes 6 let zkušeností ve vedení mnoha deváťáků k úspěšnému složení přijímací zkoušky nám ukázalo, na co je nutné si dávat pozor. Každý rok ale u ostré zkoušky vidíme mnoho žáků, kteří následující nejčastější chyby u CERMAT testů neznají a zbytečně jim hrozí, že přijdou o body.

Nemusíte se ale bát, nekompromisní bodování a identický systém k tomu od CERMATu na našich termínech žáky následující důkladně naučí a u ostré zkoušky budou již přesně vědět, jak získat maximum bodů a vyhnout se zbytečným ztrátám. K tomu je zapotřebí dobře znát samotné testy CERMAT. S žáky probíráme vhodnou testovou strategii a tajné tipy před psaním každého testu, aby ji hned mohli aplikovat a zažili si ji. Samozřejmě si tyto základy zopakujte i před účastí na našich přijímacích zkouškách nanečisto.

nejčastější chyby u CERMAT testů

nejčastější chyby u CERMAT testů

2.3 Vyznačení do více než jednoho políčka u otázky

U každé otázky je jen jedna správná odpověď, kterou je nutné zaznačit křížkem z rohu do rohu. Všechny křížkovací úlohy opravuje počítač (software – my i CERMAT používáme ten stejný). Pokud žák zaznačí více odpovědí či odpověď není jasná, tak je úloha automaticky špatně a získává 0 bodů. Značit se musí křížkem, často se setkáváme se značením fajfkou či písmeny vloženými do rámečků.

Někteří žáci se snaží systém obelstít a udělají křížky u všech možností. Na to je samozřejmě systém připraven a mají také 0 bodů.

špatně vyplněný arch cermat

Další příklad špatného vyplnění archu (zdroj: ostrá přijímací zkouška CERMAT)

Nebezpečné je i to, když žák omylem udělá tečku či část křížku do jiného pole, jako je vidět na obrázku níže. Systém to totiž může vyhodnotit jako dva křížky a žákovi hrozí 0 bodů, i když má odpověď správně. CERMAT by při ostré zkoušce měl mít systém, které nejasné křížky předává hodnotiteli, který o úloze manuálně rozhodne – znovu ale musí být přísný a pokud bude odpověď nejasná, tak žák body nezíská.

Cermat test špatně

I malé zaznačení do vedlejšího políčka může způsobit velké potíže.

2.2 Chyba při změně odpovědi

Pokud žák označí špatnou odpověď a chce svou odpověď změnit, tak musí svou původní důkladně zaškrtat. Častou chybou je to, že žák „zrušenou“ odpověď nedostatečně zaškrtá (např. úloha č. 22 na obrázku) a není tak možné určit, kterou je správná a žák přijde o body. Nešťastnou situací je i to, že žák začerní původní odpověď a následně si to rozmyslí a chce se k ní vrátit. To pak ale není možné.

cermat arch přijímací zkoušky – odpovědi špatně

Žádná z těchto odpovědí nebyla uznána (zdroj: ostrá přijímací zkouška CERMAT)

2.3 Psaní tužkou či gumovacím perem

Třetím kamenem úrazu je nesprávné zvolení psací potřeby. Někdy takto žáci v dobré víře mohou přijít i o všechny body. Vzhledem k tomu, že se archy vyhodnocují elektronicky, tak je nutné je nejprve oskenovat (tzv. vytěžit) na výkonném skeneru. Ten převádí arch do zjednodušené černobílé varianty, odpovědi zaznamenané tužkou by na něm tedy nebyly vidět. Nejošemetnější je rýsování, kde je výsledek i postup (pomocné konstrukce) nutné obtáhnout propiskou.

Pokud by žák použil gumovací pero, tak horko vycházející ze skeneru může způsobit to, že se mu odpovědi smažou a on tak odevzdá zcela prázdný záznamový arch a získá 0 bodů.

Povolená je pouze černá či modrá propiska či mikrofix (liner). Každý náš žák od nás na termínu dostává naše linery Centropen, které jsou speciálně vyrobené pro efektivní a jasné značení v záznamovém archu.

2.4 Ohlídat je ale nutné i další věci!

Další časté chyby u přijímaček jsou např.:

  • psaní jinou barvou než modrou či černou
  • nedodržení instrukcí (např. neuvedení postupu u úloh, které to vyžadují)
  • zbytečné opisování zadání úloh

Všechny další body úrazů s žáky samozřejmě probíráme před každým testem v rámci tipů k vlastní unikátní testové strategii. Nemusíte se ale bát, vše vám několikrát připomeneme – a s námi to dáte!

4. Jak přesně náš CERMAT systém hodnocení funguje?

Pro opravování záznamových archů z ČJ používáme na prezenčních termínech stejný software jako CERMAT (státní společnost pořádající jednotnou přijímací zkoušku). Díky tomu s námi máte opravdovou (100%!) jistotu, že bodování nanečisto odpovídá ostré zkoušce a že zbytečně nepřijdete o body (např. kvůli špatnému značení křížků).

Jako jedni z mála používáme stejný systém (speciální software se zapojením neuronových sítí) pro vyhodnocování testů, který používá i CERMAT. Od žáků vybereme záznamové archy a za pomoci speciálního skeneru a programu tyto archy vyhodnotíme. Žákovi se obodované výsledky okamžitě propíší do osobní zóny.

V osobní zóně žák vidí jednak svůj bodový výsledek, ale také vyhodnocení každé jednotlivé úlohy. Snadněji se tak zorientujete v tom, kde děláte chyby a na jakém typu úloh nyní potřebujete pracovat. Do ostré zkoušky totiž zbývá posledních pár týdnů. Je tedy nyní naprosto stěžejní soustředit se na ty úlohy, které žákům dělají problém. Loni jsme za posledních 10 termínů opakovaně viděli zlepšení i z 16 bodů na 44 bodů (maximum je 50 bodů), jen je potřeba se připravovat pravidelně a vzít přípravu pevně do svých rukou.

Opravování testů na To dáš! Přijímačkách nanečisto

Díky přesnému systému CERMAT oprav tedy získáváte následující:

  1. 100% jistotu, že vyhodnocení testu odpovídá tomu, jak to bude u ostré zkoušky
  2. přesné a přehledné označení toho, v jakých úlohách chybujete a čemu byste měli věnovat čas (např. za pomoci našich videorozborů a webinářů)

5. Jak se naučit na přijímačky na poslední chvíli?

Základem úspěšné přípravy v posledních týdnech je řešení nových testů přes týden (tedy nejen o víkendu). Aktivní procvičování typových úloh, se kterými jste ještě nepracovali, je totiž ta nejlepší (a vědecky ověřená) metoda učení – a tedy i klíč k úspěchu. Nebojte, ještě to stíháte. Za poslední týdny před ostrou zkouškou zvládnete ještě doprojít a docvičit velkou část spektra typových úloh. Zaberte, dělejte si jeden test za druhým a pracujte s chybou, dokud je čerstvá.

📆 Dejte si do diáře pevné bloky na přípravu (5x týdně 35 min) – priorita před koníčky/sporty (nebojte, doženete po zkoušce).

📈 Kam až se můžete vypracovat? Naši nejlépe připravení deváťáci z minulých let vyřešili všech našich 21 cvičných testů (resp. 42 z obou předmětů). V těch posledních už pravidelně získávali 80 ze 100 bodů, čímž bezpečně znali všechny typové úlohy formátu CERMAT. (Zdroj: Statistika výsledků žáků s 21 vypracovanými testy 2021/22)

✅ Kolik testů byste měli přes týden řešit? Dejte si s námi závazek řešit každý týden alespoň 1 přijímačkový den naečisto (1x M a 1x ČJ). K tomu několikrát do týdne (3x4x) pracujte s chybou a vracejte se k jednotlivým úlohám. Další testová zadání včetně videorozborů si můžete za zvýhodněnou cenu dokoupit ve své osobní zóně.

✍️ Soutěžte sami se sebou! V našem testovém bingu (pdf k vytištění) si vyznačte ty testy, které již máte vypracované. Nebojte, ještě stíháte projít (skoro) všechny typové úlohy! Navíc krásně vidíte, o kolik blíže přijetí na vysněnou SŠ jste.

✂️ Dle obálkové metody si následně připravte opakování – viz náš článek o obálkové metodě na našem webu. 3x–4x týdně se vracejte k úlohám, které se částečně nepovedly, a přeřešte je.

Zde si můžete zobrazit výsledky přijímacích zkoušek 2022/23.

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Koupit Přijímačky nanečisto

nejčastější chyby u CERMAT testů

Zobrazit další recenze



Zpracovávám objednávku

👉 Do ostré zkoušky zbývá: dní, hodin, minut a sekund. Ještě to stíháte. Ještě stihnete projít i všechny typové úlohy. Připravujte se s námi každý víkend. Každý týden nové testy.

Začít s přípravou
Zavřít