Techniky učení – nauč se na přijímačky efektivně

Datum vytvoření: 06. 01. 2023
Poslední aktualizace: 25. 10. 2023
Doba čtení: 5 minut

Učení = mučení? A co když ne…? Zjisti, jaká technika učení ti nejvíce vyhovuje a naučit se na přijímačky bude hračka! Před samotnou přípravou na jakoukoliv zkoušku, test nebo zkoušení je dobré si uvědomit, jaká technika učení je pro tebe ta pravá.

Efektivní příprava na přijímací zkoušky je klíč k úspěchu. S technikami studia vás seznámíme v tomto článku. Možná zjistíte, že mainstreamově používané techniky nemusí být až tak účinné a s osvojením nové techniky vám učení půjde snáz.

1. Jak se připravit na přijímací zkoušky?

S přípravou na přijímací zkoušky je důležité začít včas a zjistit, jak CERMAT testy z českého jazyka a matematiky vypadají a jak se vyplňuje záznamový arch. Základem je projít testy z minulých let a osvojit si správnou testovou strategii. To samo o sobě stačit nemusí, máme pro vás další užitečné tipy, jak lépe zvládnout učení nejen na přijímačky.

To Dáš! tipy na poslední týdny před přijímačkami

  • minimálně jeden zkouškový den týdně, ideálně dva
  • pracovat s chybou a řešit další testy
  • pouštět si videorozbory, doučit se a pochopit látku
  • učit se pravidelně a po stravitelných částech

Efektivní příprava na přijímací zkoušky – zkus novou techniku učení!

Možná už víš, kam se chceš po základní škole vydat dále, nebo se ještě stále rozhoduješ, na tom nesejde. Čeká tě jednotná přijímací zkouška, kterou si u nás můžeš vyzkoušet nanečisto. Zamysli se nad efektivitou své přípravy a třeba si osvoj nový styl učení. Inspiraci najdeš na následujících řádcích.

Více o přípravě na přijímačky

2. Zavedené techniky učení – jsou skutečně efektivní?

Mnohé výzkumy ze současné doby ukázaly, že nejoblíbenější učící strategie se točí kolem opakovaného čtení, zvýrazňování a tvorby shrnutí. Studenti se také často rozdělují na ty, kteří se lépe učí „vizuálně“, tedy tím, že se na věci dívají, a na ty „sluchové“, kteří se nejlépe učí poslechem a opakováním nahlas. Studie se však ve většině shodují, že tyto techniky trvale nezvyšují náš výkon.

Opakované čtení poznámek se ve srovnání s ostatními technikami zdá být o dost méně účinné. Tato technika je pasivní a náš mozek informace nejlépe uchová, jsou-li používány aktivně. V případě zvýrazňování textu či u tvorby závěrečných shrnutí může být zase obtížné vyvozování správných závěrů, ze kterých následně vycházíme.

Opětovné čtení, zvýrazňování a shrnutí jsou oblíbené strategie studia, na které většina z nás spoléhá. Jejich popularita však bývá přeceňována a ve skutečnosti nevedou tak efektivně k samotnému zapamatování.

3. Jaké jsou nejefektivnější techniky učení a přípravy na zkoušky?

Nyní prozkoumáme techniky učení, které bychom mohli využít, abychom zefektivnili naše studium. Je jasné, že každý předmět vyžaduje trochu něco jiného. V matematice je důležité hodně praktického procvičování, naopak u humanitních předmětů, jako je historie nebo literatura, je vyžadováno zapamatování názvů a dat.

3.1 Aktivní vybavování

Aktivní vybavování (tzv. Active Recall) je nenáročná technika, při které v podstatě otestujete sebe sama, když budete zpětně získávat informace z vaší paměti. Tím zlepšíte propojení mezi různými pojmy ve vašem mozku a posílíte vaši schopnost uchovávat informace. Pokud jste zvyklí na pasivní opakované čtení, může být zpočátku osvojení této techniky náročnější, ale nebojte se, i mozek je jen sval, který můžeme vytrénovat. Platí, že čím tvrději musíme pracovat na získávání informací, tím efektivnější bude náš mozek při ukládání a vyvolávání těchto informací v budoucnu.

💡 TIP: Vytvořte si opakovací kartičky, které vám učení ještě více ulehčí!

3.2 Fázované opakování

Fázované opakování (tzv. Spaced repetition) je technika založená na faktu, že náš mozek se učí efektivněji, když si učení rozložíme v průběhu času. Dochází pak i k nižšímu zapomínání. Na začátku uděláte nejlépe, když si obsah učiva rozčleníte na stravitelné části podle témat a stanovíte si harmonogram učení a opakování.

💡 TIP: Vytvořte si přehlednou tabulku, využijte Google kalendář nebo aplikaci Notion, které vám pomohou zorganizovat si čas na opakování a další činnosti.

Pomocí kombinace technik aktivního vybavování a fázovaného opakování testujte sami sebe na jednotlivá témata. Testování a opakování rozložte v čase, abyste zastavili zapomínání. Taková efektivní příprava na přijímací zkoušky promění a vylepší vaše studium a přijímačky na střední tak hravě zvládnete.

3.3 Technika Pomodoro

Technika Pomodoro je časový harmonogram učení založený na rozdělení studia s cílem snížit rušivé vlivy na soustředění. Zajímavostí je, že byla pojmenována podle kuchyňského časovače ve tvaru rajčete. V jednom cyklu studujete vždy 25 minut a poté si uděláte 5 minut přestávku. Tento postup opakujete 3x až 4x a následuje delší pauza 30–45 minut. Následně můžete začít další cyklus. Říká se, že pomocí techniky Pomodoro zlepšíte soustředění i rychlost učení.

4. Jak si dobře rozplánovat čas při učení na přijímačky?

Ať už využíváte jakoukoliv techniku učení při přípravě na přijímací zkoušky, začněte s přípravou včas. Neváhejte vyzkoušet novou techniku učení z toho článku, studium vám pak zabere méně času. Zjistěte si, kolik se toho musíte naučit za kolik času, a ten pak rozdělte na zvládnutelné úseky. Dělejte pravidelné přestávky a nezapomeňte se za učení odměnit třeba sportovní aktivitou s přáteli, oblíbeným seriálem nebo něčím na zub.

Nebuďte v tom sami a domluvte se se spolužáky na společném učícím dýchánku, kdy dáte hlavy dohromady, porovnáte a vysvětlíte si, co je třeba. Možná si při společné práci věci i lépe zapamatujete.

Klíč k efektivnímu studiu je důslednost, pozitivní myšlení a kus zdravého sebevědomí. Pojďte do toho s námi a vyzkoušejte přijímačky nanečisto. Poznáte typové úlohy jednotné přijímací zkoušky a naostro nebudete mít problém obstát ve velké konkurenci. S námi to dáte!

Koupit Přijímačky nanečisto

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Jaké jsou recenze na To dáš! Přijímačky nanečisto?

Další zajímavé zdroje o efektivním učení:



Zpracovávám objednávku