Další dotazy + tipy

Co když se nedostanu ani na jednu školu?
Co když se nedostanu ani na jednu školu?

S naší úspěšností přes 90 procent je šance na přijetí opravdu extrémně vysoká. V každém případě poskytujeme všem našim žákům a jejich rodinám bezplatnou podporu v pozkouškové době (podání odvolání, případné přezkoumání průběhu zkoušky atd.) a případnou právní asistenci. Podíváme se společně na jiné školy a pokusíme se najít jinou, kde budete spokojeni. Pro naše rodiče deváťáků jsme tu s radou kdykoli – i několik týdnů po zkouškách. Vlastně jsme tu pro Vás vždycky, letos maturují naši první deváťáci a dodnes jim poskytujeme občasnou radu a podporu. 🙂

56 komentářů: “Další dotazy + tipy”

  1. Jaroslav napsal:

    Dobrý den.
    Zaslechl jsem informaci, že v systému dipsy by uchazeč měl vidět kolik bodů má z JPZ. Je tato informace správná? Popřípadě do kdy by se měl počet bodů v systému objevit?

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den,
      ano, předpokládáme, že tato informace by se v DIPSY mohla objevit, ale bude to až po oficiálním zveřejnění výsledků 15. května, dříve ne.

  2. František napsal:

    Dobrý den, chci se zeptat ohledně letošního testu, konkrétně úloh, kde je napsáno v zadání uveďte výsledek v např. cm3, zda pokud jsem napsal výsledek správně, ale napsal jsem jednotku cm, jestli za toto budou uděleny body nebo ne, protože jak jsem pochopil, jelikož jednotky vyplývají z otázky, tak se nemusí ani uvádět do archu. Předem děkuji za odpověď

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, naopak, jelikož jednotky vyplývají ze zadání, musejí se uvádět do záznamového archu a za správnou se považuje odpověď včetně jednotek.

  3. Pavla Farská napsal:

    Dobrý den, mohu se zeptat když mi přijdou 2 pozvánky na přijímací zkoušky z dvou různých škol kam mám jít?
    děkuji Pavla F.

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, každá škola vás zve na jeden ze dvou řádných termínů přijímací zkoušky (buď 12. nebo 15. dubna). Na každou školu tedy pojedete, jen na každou v jiný den. Upřesnění, kdy na kterou školu jet, by mělo být součástí pozvánky.

  4. Darina Žáková napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak ško ly přijímají studenty, rozhoduje preference+výsledek PZ jen výsledek PZ. Proč se ptám v Pardubicích jsou 2 gymnázia, na jedno se hlasí zhruba 250 a na druhé 350. Obě berou 90 studentů. Přihlášení se z velké část kryjí, většinou je to, že někdo si dá preferencí jedno Gymnázium a jako duhou školu to druhé Gymnázium a naopak. Systém to pak rozřadí, že vlastně nezáleží a preferenčí škole a bude to řadit jen podle výsledků nebo je nějaká výhoda toho, že jednu školu mám jako prefernční. Děkuji.

  5. Michal napsal:

    Dobrý den, u příkladů s uvedením postupu je nutné opisovat zadání? Nebo stačí uvést jen postup řešení?
    Dále u rýsování musí se obtahovat i oblouky, které jsem dělal kružítkem? Děkuji

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, děkujeme za dotaz. U úloh, kde je vyžadován postup řešení, není nutné opisovat zadání. Obtahovat u rýsování je třeba úplně vše, tedy i pomocné konstrukce. Kružnice se obtahují od ruky. Drobné nepřesnosti nevadí. Nezapomeňte vše narýsované také správně pojmenovat a i pojmenování obtáhnout modře nebo černě píšící propiskou.

  6. Kateřina Blechová napsal:

    Po elektronickém podání přihlášky jsem neobdržela potvrzovací mail. Jsou přihlášky na všechny tři školy tedy podané? Nemám potvrzení. Dekuji

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, pokud vám nepřišlo e-mailové potvrzení s pdf, podejte přihlášky raději znovu. Pokud by byly v systému dvě totožné, automaticky se sloučí do jedné.

  7. Matěj Crha napsal:

    Dobrý den,
    chtěl bych se Vás zeptat, zda u přijímacích zkoušek je povoleno ořezávatko a guma. Bohužel se mi na tuto informaci nepodařilo najít jednoznačnou odpověď.

    Děkuji,
    Matěj Crha

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, tyto standardní pomůcky by neměly být problém. Nikde není napsané, že by byly zakázané, takže si je vezmi, pokud je potřebuješ a nepoužíváš třeba mikrotužku ;-). Guma se určitě hodí…

  8. Mirka napsal:

    Dobrý den, co vse muze obsahovat skolni cast prijimaci zkousky? Vseobecne znalosti nebo je nekde uvedeno, ze napriklad jen ucivo matematiky, jazyk? Dekuji

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, děkujeme za váš dotaz. Školní část přijímací zkoušky může vypadat různě a vždy ji přesně specifikuje ředitel dané SŠ pro daný obor. Požadavky pro školní část přijímací zkoušky by měly být uvedeny v podmínkách a kritériích přijímacího řízení na konkrétní školu. Součástí školní části přijímací zkoušky jsou například i body za průměr z vysvědčení. Více si přečtěte třeba zde.

  9. Michaela Bičíková napsal:

    Mají žáci/uchazeči k dispozici nějaké čisté papíry – jedná se mi zejména o matematiku, aby měli kde si příklad vypočítat „bokem“. Případně když se jedná o žáka s SPU, může mít papíry navíc – když mu napíše SPC do doporučení k přijímacím zkouškám. Chtěla bych k Vám syna přihlásit na zkoušky na nečisto. I u vás to jde v rámci doporučení, které máme z SPC – čas navíc, asistent. Asistenty máte nebo žák přichází se svým? Děkuji

    • Eva Vojáčková napsal:

      Vážená paní Bičíková, děkujeme za váš dotaz. Žáci si mohou u ostrých přijímacích zkoušek požádat o čisté papíry a měly by jim být bez problému k dispozici. Co se týče asistence a navýšení času na vypracování testů na našich přijímačkách nanečisto, tam bohužel žáky s SPU zohlednit nelze, ani nemáme vlastní asistenty. Nabízíme ale distanční formu přípravy online z domova, kde je navýšení času možné.

  10. Vanda Sedláčková napsal:

    Dobrý den, kam se zapíše umístění žáka v OK olympiády, nebo jiné soutěži, pokud se dobře umístil?

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, pokud škola bude hodnotit v rámci přijímacího řízení i umístění v soutěžích a olympiádách, zveřejní do 31. ledna v podmínkách a kritériích přijetí to, jak bude chtít umístění doložit. Vyčkejte, až škola zveřejní informace k přijímacímu řízení (na webu, úřední desce a systému DIPSY na dipsy.cz). Bude tam uvedeno, jestli chce třeba poslat fotografii diplomu apod. Ne všechny školy ale budou umístění bodově zvýhodňovat. Záleží to vždy na konkrétní škole. Podrobnosti k přihláškám a přílohám jsme sepsali tady.

  11. Alena Fliegelová napsal:

    Dobrý den .Chtěla bych se zeptat zda se na přihlášku jako třetí školu ,může napsat střední odborné učiliště, když první dvě školy jsou střední. Děkuji Fliegelová

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, ano, do 3 škol na přihlášce lze zařadit i nematuritní obory. Pokud si umíte představit, že na výučním oboru budete studovat. Budete přijati vždy tu na školu v přihlášce s nejvyšší prioritou, na kterou podle výsledku u přijímaček dosáhnete a kde budete umístěni tzv. „nad čarou“. Pokud budete „nad čarou“ ve více oborech, automaticky budete přijati do toho z nich, který jste označili jako první. Do zbývajících oborů již nebudete moct být v daném kole přijati. Pokud se do svého prvního oboru nedostanete, ale do druhého ano, budete přijati do druhého. Přejeme hezký den!

  12. Jakub napsal:

    Dobrý den, zajímá mě jakým způsobem se počítají známky do přijímaček. Dostávají se plusové body za 1? či jak?

    • Eva Vojáčková napsal:

      Dobrý den, děkujeme za dotaz. Známky do přijímacích zkoušek mohou být zahrnuty v tzv. školní části přijímacích zkoušek. To je nepovinná část přijímacího řízení, kterou si stanovují samy střední školy nad rámec povinných CERMAT testů. Za známky, resp. průměr z vysvědčení, mohou (ale nemusí) školy dávat body navíc. Je to vždy věcí konkrétní školy, proto vždy sledujte konkrétní kritéria pro vámi vybrané školy. Více se této problematice věnujeme v tomto článku.

  13. Aneta napsal:

    Dobrý den, když jeden den napíšu matiku na 30 bodů a češtinu na 20 bodu a druhý den napíšu matiku na 25 bodů a češtinu na 26 bodů. Bere se výsledek za ten lepší den, nebo se vezme lepší výsledek z matiky první den a lepší výsledek z češtiny druhý den. Jestli se vytáhnou ty lepší výsledky z obou dnů, nebo se to bere jen ten lepší den.

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, počítá se vždy lepší výsledek z matematiky a z českého jazyka zvlášť – je tedy jedno, který den a na které škole test píšete. Ve Vámi uvedeném případě byste získala 56 bodů. Hezký den!

  14. Magda napsal:

    Dobrý den, jaké jsou stanoveny podmínky přijímacího řízení pro silně slabozrakého žáka? Co všechno bude mít za úkol asistent pedagoga, kterého teď má? Může s ním být u jeho stolu?

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, vše se bude odvíjet na doporučení pro úpravy zkoušky z Pedagogicko psychologické poradny (platí pro jakékoliv úpravy podmínek). U slabozrakých žáků jsme se minulosti setkali s úpravou formy zadání (např. dvojnásobně velký text) i s doprovodem asistenta (pokud je s ním při standardní výuce, tak je pravděpodobné, že PPP doporučí i účast u zkoušky). Asistent (v tomto případě podporující osoba) má pak za úkol žákovi pomoci se správným pochopením/přečtením zadání a správným záznamem odpovědi (tedy aby žák měl rovné podmínky s ostatními), neměl by pomáhat se samotným postupem řešení úlohy.

      PPP by tedy doporučilo jedno či více z následujících:
      – navýšení časového limitu pro konání přijímací zkoušky;
      – specifikaci úprav zkušební dokumentace jednotné zkoušky, případně zadání školní přijímací zkoušky;
      – ostatní uzpůsobení (výčet kompenzačních pomůcek, využití služeb podporující osoby apod.).

      Vzor doporučení z PPP je zde:
      https://prijimacky.cermat.cz/menu/upravy-podminek-prijimaciho-rizeni/uchazeci-se-specialnimi-vzdelavacimi-potrebami/doporuceni-spz

      Dejte vědět, pokud byste potřebovala poradit konkrétněji. Rádi pomůžeme. 🙂

  15. oliver napsal:

    mohu se uprostřed zkoušky zeptat na zbývající čas?

    • Adam Motloch napsal:

      Ano, stačí zvednout ruku a přivolat si tiše zadávajícího. Ve třídě mají být hodiny či promítaná časomíra, čas konce bude zapsán na tabuli a 10 min. před koncem budete i na zbývajících 10 min. upozorněni. Každopádně ale doporučujeme vlastní analogové (ručičkové) hodinky, ať můžete sledovat čas po každém příkladu v testu.

  16. Tomáš napsal:

    Co dělat, když se nedostanu?

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, hlavní je nevěsit hlavu! Neúspěch v prvním kole přijímacího řízení není zcela neobvyklý a postupovat se dá vícero způsoby. V první řadě je důležité se proti rozhodnutí odvolat. Pokud by ani odvolání nebylo úspěšné, přihlaste se do druhého kola výběrového řízení, které vyhlašuje celá řada škol. Jednou z možností je také přihlásit se na výuční obor, tedy zaměření, které není zakončeno maturitou. Možností je mnoho a věřím, že každý si svou cestu najde!

  17. Olga Voráčková napsal:

    Dobrý den, existuje nějaký seznam povolených pomůcek, které si syn může vzít ke zkouškám?

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, k přijímacím zkouškám si žák musí/může přinést: modře či černě píšící propisovací tužku, obyčejnou tužku, rýsovací potřeby pro řešení geometrických úloh z matematiky, zvýrazňovač, analogové hodiny a průhlednou láhev s vodou bez etikety. Existují nějaké výjimky, více jsme se povoleným a zakázaným pomůckám věnovali tady

  18. Renáta Čížková napsal:

    Kolikrát je možné změnit odpověď u otázek s křížkováním? Děkuji

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, jakmile jednou políčko začerníte, není možné svou odpověď změnit. Oprava je tedy možná pouze jednou.

  19. Marek Volejník napsal:

    Dobrý den, nabízíte prosím přípravu na gymnázium i pro páťáky.? Nebo pouze pro deváťáky? Díky, M

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, děkuji za dotaz, v tuto chvíli přípravu nabízíme na jednotnou přijímací zkoušku pouze pro žáky devátých tříd.

  20. Pavla Stránská napsal:

    Mám na Vás dotaz – doučovací webináře k distanční výuce se hradí zvlášť mimo standardní test který v daný den z M a Čj dělá? Nebo je webinář součástí balíčku daného přijímačkového dne? Děkuji

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, odpolední webináře jsou samozřejmě součástí přijímačkového dne nanečisto. Můžete se tedy připojit, pakliže zvolíte distanční variantu 🙂

  21. Gabriela J. napsal:

    Dobrý den. V období doručení Rozhodnutí o přijetí budeme možná mimo domov. Jak je to prosím s termíny a formou podání odvolání? Jsou podmínky pro všechny školy stejné ? Děkuji. Gabriela J.

    • Adam Motloch napsal:

      Listina přijatých bude vyvěšena na webových stránkách školy, pokud na ni bude i vaše jméno, je třeba podat zápisový lístek. Pokud budete mimo domov a nemůžete se dostavit osobně, je možnost využít datovou schránku. Forma a podmínky odvolání jsou pro všechny školy stejné, podrobný postup i vzor odvolání vysvětlujeme na přednášce pro rodiče, případně se vším moc rádi poradíme i na studenti@to-das.cz 🙂

  22. Vladislava Hortová napsal:

    Dobrý den, mám dotaz ohledně zápisového archu. Asi se to týká hlavně matematiky. Pokud se napíše vypočítaný příklad do patřičného okénka a poté se zjistí, že je špatně a chtěla by ho má dcera znovu napsat správně, ale už nemá místo na zápisovém archu. Je nějaká možnost přidat další papír navíc k zápisovému archu? Děkuji za odpověď.

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, taková možnost bohužel není, co se nevejde do daných okének, nebude uznáno. Hezký den

  23. Pokorná napsal:

    Dobrý den, zajímá mě, jak prokáže můj syn svou identitu při příchodu na přijímací zkoušky. OP nemá.
    Děkuji Pokorná

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, paní Pokorná, u testu se syn prokáže například pasem, musí však být platný 🙂

  24. Jana napsal:

    Dobrý den, dcera se přihlásila na gymnázium (přijetí na tuto školu preferujeme) a na chemickou školu. Chemická škola se rozhodla využít možnosti přijímací zkoušky nepořádat. Vždycky se bere lepší výsledek z obou přijímaček, ale tímto dcera přijde o jeden pokus?? Takže bude mít jen jeden pokus dostat se na gymnázium?? V tom případě bude v nevýhodě.

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, Jano, v tomto případě platí, že oba dva dny bude zkoušku konat na gymnáziu a bude mít dva pokusy v rámci JPZ.

  25. Dominika Urbánková napsal:

    Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli někde můžu najít počet přihlášených žáků na jednotlivé školy. Dále také zda školy musí mít na stránkách uveřejněny výsledky z loňských kol. Děkuji za odpověď.

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, Dominiko. Ohledně počtu přihlášených žáků: takovou informaci škola nemá povinnost sdělovat, pokud by Vás však zajímalo, jak to s přihlášenými je, určitě neváhejte vedení školy kontaktovat mailem nebo telefonicky. Co se týče zveřejnění výsledků z předchozích let, to je povinně zveřejňovaná informace, tedy škola výsledky zveřejnit musí.

  26. Kristýna napsal:

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak školy obecně přistupují k přijímacím zkouškám. Já osobně budu psát přijímačky letos a zajímalo by mě, jak to na těch školách v ten den vypadá. Mám totiž strach, že tam bude chaos, a že například nenajdu třídu kam mám jít psát testy. Uklidnilo by mě, kdyby třeba v den přijímaček byli učitelé u vstupu a jednoduše by si nás rozřadili podle jmen.

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, Kristýno, o to vůbec nemusíte mít strach. Školy mají zkoušky dobře připravené. Důležité je být ve škole v čas, zpravidla na dveřích či nástěnce bude umístěna vývěska se jménem žáka, jeho/jejím kódem a jejich třídou. Následně Vám do třídy pomohou učitelé a další pracovníci školy. Přesný harmonogram zkoušky bude již brzy publikovat CERMAT, ale zkouška je vždy ve formátu administrace, matematika (test – 70 minut), přestávka (1 hodina), administrace, český jazyk (test – 60 minut), finalizace a konec zkoušky. 🙂 Letos kvůli opatřením okolo COVIDu 19 u přijímací zkoušky čekejte ještě lepší organizaci, rozřazení do tříd po méně lidech a více pracovníků na místě, kteří Vás do tříd budou co nejrychleji odvádět. Hlavně s sebou mějte všechny pomůcky, průkaz totožnosti a pozvánku ke zkoušce!

  27. Katka napsal:

    V případě přijetí na školu s talentovkami je také nutné odevzdati odpovědni lístek do 10 dnů? Je možné i pak jít ještě na klasické prijmaci zkoušky na další Školy?

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, Katko, ano, i zde je lhůta 10 dnů. Pokud byste následně byli přijati na další školy na základě přijímacích zkoušek v dubnu, tak v tomto případě je možné vzít zápisový lístek zpět a podat ho na novou školu. Problematice zápisu a přihlášek se detailně věnujeme v našich přednáškách pro rodiče (zdarma). Přihlásit se na ně můžete zde: https://www.to-das.cz/prednasky-rezervace

  28. Dominik K. napsal:

    Kolik bodů bych měl mít z matiky?

    • Adam Motloch napsal:

      Dobrý den, Dominiku,

      zde velice záleží na tom, jaké skóre je nutné pro přijetí na Vámi vybranou školu. „Průměrný“ (medián) výsledek deváťáka z testu CERMAT matematika v minulém školním roce byl 19 bodů. Celkový průměrný výsledek byl ale 59 bodů, jelikož žáci psali test CERMAT český jazyk mnohem lépe. Je tedy dobré si zjistit, kolik měl poslední přijatý uchazeč na Vámi vybranou školu celkem bodů z testů CERMAT a poté mířit na tento součet. Dle něho si následně můžete nastavit cíle své přípravy v jednotlivých předmětech.

      Mockrát děkujeme za dotaz a budeme se na Vás těšit na našich přijímačkách nanečisto.

      Za To dáš zdraví

      Adam M.

Položit dotaz

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *



Zpracovávám objednávku