Poradna pro rodiče deváťáků – testy CERMAT a přijímačky na SŠ

Čekají vás testy CERMAT v roce 2021? Tak to jste v naší poradně pro rodiče deváťáků správně!

Zde se můžete zeptat na cokoli ohledně testů CERMAT, přijímacího řízení na střední školy pro školní rok 2020/2021 a našich přijímacích zkoušek nanečisto. Rozklikněte si naše nejčastější otázky, pokud budete mít další dotaz, stačí kliknout na tlačítko u dané sekce a tam se vám zobrazí diskuze pro dané téma. Na dotazy odpovídáme do 48 hodin. Pro urgentnější dotazy zavolejte na naši infolinku nebo nám napište e-mail. Tato poradna pro rodiče deváťáků je pravidelně aktualizována.

Přijímací řízení na SŠ 20/21

Do kdy musím podat přihlášku na SŠ a jak ji mám vyplnit?
Do kdy musím podat přihlášku na SŠ a jak ji mám vyplnit?

Uzávěrka přihlášek ke střednímu vzdělávání do oborů vzdělání bez talentové zkoušky pro 1. kolo přijímacích zkoušek je k 1. 3. 2021. Přihlášku je tedy nutné do školy doručit před tímto datem.

Pro obory s talentovou zkouškou je uzávěrka přihlášek 30. 11. 2020.

Do kdy musím podat zápisový lístek?
Do kdy musím podat zápisový lístek?

Uchazeč musí podat zápisový lístek nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí o přijetí (po vyhlášení výsledků). Zápisovým lístkem potvrzujete svůj zájem o školu. Musíte tak učinit do 10 pracovních dnů, jinak bude vaše místo uvolněno jiným žákům (těm, kteří podali odvolání).

Přijímací řízení na SŠ mě stresuje a nevím, kde přesně začít. Poradíte?
Přijímací řízení na SŠ mě stresuje a nevím, kde přesně začít. Poradíte?

Nervozita je úplně normální, ale nemusíte se ničeho bát. Doporučujeme začít na naší přednášce pro rodiče. Je zdarma a dozvíte se na ní vše důležité, navíc se můžete rovnou na cokoli doptat! 🙂

Poté doporučujeme postupovat podle časové osy ve své osobní zóně – v sekci Pro rodiče. Tam máme přesně popsané, co a kdy musíte udělat. Navíc jsme tuto část doplnili o spoustu materiálů a zdrojů, ze kterých můžete čerpat. A kdyby cokoli, tak jsme pro vás vždy na telefonu i e-mailu.

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

CERMAT testy letos (2021)

V čem budou letos testy jiné?
V čem budou letos testy jiné?

Testy CERMAT se lehce upravují každý rok, můžeme tedy očekávat, že budou lehce upravené i tento školní rok (2020/21). Náš tým pedagogů a bývalých tvůrců testů pro ostré přijímací zkoušky vytipoval v ČJ 8 variant a u matematiky 6 variant, jak by se testy mohly tento rok pozměnit. Tyto nové varianty jsme zahrnuli do našich testů, které jsou každý víkend zcela nové. Doporučujeme proto přijít na naše přijímací zkoušky nanečisto minimálně 5x, aby žák zvládl projít celé spektrum úloh a seznámil se s postupem řešení.

Můžeme čekat úlevu kvůli COVIDu?
Můžeme čekat úlevu kvůli COVIDu?

S nejvyšší pravděpodobností ne. Testy CERMAT by z důvodu dopadů koronaviru lehčí být neměly a měly by si držet stejnou obtížnost jako v minulých letech. Minulý rok byl z důvodu ochrany veřejného zdraví na zkoušku jen jeden pokus, ale žáci na něj měli o něco málo více času. Tento rok počítáme se dvěma pokusy ve standardním formátu, jelikož se s epidemickými opatřeními již počítalo.

Jak se testy bodují? Snažil jsem se to pochopit ale nerozumím tomu.
Jak se testy bodují? Snažil jsem se to pochopit, ale nerozumím tomu.

CERMAT používá pro bodování úloh svůj systém, který souvisí se strukturou testu a typem daných úloh. My toto bodování samozřejmě přísně dodržujeme a veškerá pravidla vysvětlujeme i v našich videorozborech a instrukcích pro naše domácí přijímací zkoušky. Přesné pokyny k bodování najde každý náš žák ve své osobní zóně.

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

Naše přijímací zkoušky nanečisto

Jak vypadá příprava za doby koronavirové?
Jak vypadá příprava za doby koronavirové?

Situaci bereme vážně a prioritou je neohrožená příprava v jakoukoli fázi školního roku. Máme proto několik scénářů vývoje, vše je vymyšlené do posledního detailu. Díky naším rozsáhlým hygienickým opatřením (dezinfekce tříd ozónem, nadstandardní hygiena ve třídách i mimo ně, rozestupy 2m a poloviční kapacita učeben atd.) jsme schopni konat naše přijímací zkoušky nanečisto u nás ve škole, dokud to současná situace umožní.

Přehled aktuálního stavu našeho provozu pro školní rok 2020/21 najdete na stránce Aktuality – COVID a To dáš! Přijímačky nanečisto.

Všechny možné COVIDové scénáře přípravy najdete zde.

Jaktože máte tak vysokou úspěšnost u ostrých zkoušek? (přes 90%)
Jaktože máte tak vysokou úspěšnost u ostrých zkoušek? (přes 90%)

Již několik let (od začátku projektu) se zaměřujeme pouze na jednu věc – pomoci co nejvíce deváťákům dostat se na jejich vysněnou střední školu. Díky tomu můžeme přípravu dělat pořádně, propracovaně a soustředěně. Příprava je absolutně cílená.

Dodržujeme vše do puntíku jako CERMAT, takže naše deváťáky nic nepřekvapí. Nikdy bychom si nedovolili mrhat Vaší energií a hrát si na věrnou simulaci, a přitom poskytovat neaktuální testy, nedodržovat formát zkoušky a nerespektovat bodování…

Celý proces přípravy je navržen přesně na zkoušky CERMAT. Naše žáky nezatěžujeme doučováním látky, která nebude u přijímacích zkoušek CERMAT vůbec potřeba (např. AJ nebo obecné studijní předpoklady). Žáky učíme pracovat s formátem testu CERMAT, díky rozsáhlému know-how upozorňujeme na všechny záludnosti testů a naše přijímací zkoušky nanečisto konáme v naprosto věrné simulaci, kterou do detailu pilujeme. Žáci chodí na naše termíny z naprosté většiny opakovaně, tudíž mají možnost se se spektrem úloh důkladně seznámit.  Díky tomu ví přesně, jak úlohy při ostré zkoušce řešit a díky mnoha pokusům se zbaví stresu. Stejně tak se hodně zaměřujeme na strategii psaní testu, takže náš každý deváťák jde ke zkoušce se svým originálním plánem úspěchu. Takto jsme byli schopni opakovaně během tří let docílit úspěšnosti okolo 96 %.

Bude mi příprava u vás stačit?
Bude mi příprava u vás stačit?

To záleží na každém žákovi, jeho ambicím a přistupu. Většina žáků a rodičů bere přípravu u nás jako formu doučování – přijdou k nám více než pětkrát, projdou si celé spektrum úloh (každý víkend jsou nové testy, ani jedna úloha se u nás neopakuje dvakrát), doma se následně k testům díky klíči s postupem řešení vracejí. V kombinaci s našimi domácími přijímačkami nanečisto (testy+videorozbory) je to pro většinu žáků dostatečné. Samozřejmě jsou ale i žáci, kteří si u nás přijímačky vyzkouší jednou, aby pracovali se stresem a seznámili se s formátem zkoušky. Ti se pak standardně věnují domácí přípravě mnohem více času i úsilí – výuku u nás nahrazují doučováním atd.

Každý žák je jiný, jinak zvládá učivo, stres i specifika standardizovaných testů. Na přípravu má také velký vliv náročnost přijímacího řízení – na jedné škole stačí získat 30 bodů z 50 z matematiky i českého jazyka, na jiných školách musíte získat 45 z každého předmětů. Základní klíč, podle kterého zjistíte, kolikrát byste měli na náš kurz přijít, najdete níže v otázce “Kolikrát by k vám měla dcera přijít, aby pro ni byla příprava přínosná?”.

Kolikrát by k vám měla dcera přijít, aby pro ni byla příprava přínosná?
Kolikrát by k vám měla dcera přijít, aby pro ni byla příprava přínosná?

Přijímačkový den nanečisto výrazně pomůže zlepšit výkon u ostré zkoušky už při jednom vyzkoušení. Žáci zažijí podmínky jednotných přijímaček, otestují si svůj výkon pod stresem a získají přehled o tom, jak zvládají príci s archem a jak si stojí ve srovnání s vrstevníky. Abyste maximalizovali efekt přijímaček nanečisto, rozhodně doporučujeme přijít vícekrát. Už od tří a více pokusů žáci projdou většinu spektra testových úloh (každý termín jsou jiné úlohy, do jednoho testu není možné obsáhnout celé spektrum úloh, které se může u zkoušek objevit). Při více pokusech získáváte také více vypovídající přehled o tom, jak si žák stojí v porovnání s ostatními, ostatně i ostré přijímačky mají dva termíny se dvěmi různými testy.

Pokud se intenzivně připravujete a máte např. individuální doučování, mělo by vám stačit 3–5 pokusů rozložených od listopadu do dubna, abyste se seznámili s podobou testu, odbourali stres a naučili se pracovat se záznamovým archem.
Pokud chcete mít přijímačky nanečisto jako hlavní formu přípravy a využít výkladu jako formy doučování, případně pokud pokulháváte v jednom či obou předmětech, doporučujeme 5–10 pokusů rozložených přes celý školní rok.

Rádi vám poradíme a společně vybereme přípravu na míru – stačí nám zavolat či napsat e-mail.

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

Další dotazy + tipy

Co když se nedostanu ani na jednu školu?
Co když se nedostanu ani na jednu školu?

S naší úspěšností přes 90 procent je šance na přijetí opravdu extrémně vysoká. V každém případě poskytujeme všem našim žákům a jejich rodinám bezplatnou podporu v pozkouškové době (podání odvolání, případné přezkoumání průběhu zkoušky atd.) a případnou právní asistenci. Podíváme se společně na jiné školy a pokusíme se najít jinou, kde budete spokojeni. Pro naše rodiče deváťáků jsme tu s radou kdykoli – i několik týdnů po zkouškách. Vlastně jsme tu pro Vás vždycky, letos maturují naši první deváťáci a dodnes jim poskytujeme občasnou radu a podporu. 🙂

Můj syn má ADHD – připravujete i žáky s SPU?
Můj syn má ADHD – připravujete i žáky s SPU?

Ano, samozřejmě myslíme i na žáky s SPU – vše je podrobně popsáno zde.

Žáci se specifickými poruchami učení (SPU, někdy také označováno jako SVP) mají zpravidla nárok na prodloužení časového limitu či úpravu podmínek zkoušky (např. mohou být ve třídě samotní či použít pomůcky jako zvýrazňovače, čtecí záložku či papíry navíc). Prodloužení časového limitu představuje pro řadu žáků s SVP je důležité, aby se žák připravoval na zkoušku v podmínkách, které ho v dubnu opravdu čekají, a více času dokázal využít ve svůj prospěch.

Položit dotaz / zobrazit diskuzi

Poradna pro rodiče deváťáků – přijímací zkoušky


RezervovatZpracovávám objednávku