Jak se připravit na CERMAT

Datum vytvoření: 14. 08. 2023
Poslední aktualizace: 07. 03. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Čekají tě přijímačky na střední školu a chceš vědět, jak se na CERMAT přijímačky co nejlépe připravit? Tak jsi tu správně!

V tomhle článku tě stručně seznámíme s tím, co příprava na CERMAT přijímačky obnáší, co si zkusit, než se rozhodneš pro cílenou přípravu třeba s pomocí To dáš! Přijímaček nanečisto. Pomůžeme ti, aby tvá příprava byla co nejvíce efektivní a pokusíme se, aby byla i zábavná! Naším cílem je motivovat tě uspět a předvést u přijímaček to nejlepší 🤩! K tomu ti dáme mnoho cenných rad, tipů a inspirace 💡. Tak pokračuj ve čtení!

1. Příprava na CERMAT: co mě v devítce čeká?

Nastupuješ do deváté třídy, posledního ročníku základní školy, který bude bezpochyby ve znamení velkých rozhodnutí. Čeká tě důležitý rok, ve kterém si budeš muset vybrat, kam chceš pokračovat dále ve studiu. Pokud se rozhodneš pro obor zakončený maturitou, čekají tě na jaře jednotné (státní) přijímačky z dílny organizace CERMAT.

Víš už, jaké všechny možné střední školy existují a máš představu, co by tě bavilo? Někdo má jasno už od první třídy, jiný tápe a neví, a oboje je v pořádku 😉. Pobav se s kamarády, jak to vidí oni, jaké střední je lákají. Možná máte na základce kariérního poradce a bude rozumné se s ním poradit. Cest, jak si vybrat tu pravou střední školu, je mnoho! Naše rada zní: začni to promýšlet co nejdříve, ať později neděláš unáhlená rozhodnutí. Zjisti si, kdy jsou dny otevřených dveří, zajdi tam a ptej se na všechno, co tě zajímá! Žádná otázka není hloupá!

💡TIP To dáš!: Využij náš seznam středních škol a checklist k výběru střední:

Seznam středních škol a gymnázií

To dáš! – 21 otázek pro výběr té správné školy

Jak jistě víš, na střední školy zakončené maturitou píší všichni deváťáci CERMAT testy na přijímačky. Možná zatím úplně netušíš, co přesně obnáší a co tě čeká, natož abys přemýšlel/a, že existuje příprava na CERMAT. Zjisti si, co jednotné přijímací zkoušky obnáší a pokud budeš potřebovat pomoc s přípravou, začni co nejdříve a získej náskok!

💡TIP To dáš!: Zjisti, co CERMAT testy obnáší:

Vše o CERMAT testech 2023/24

I když je devátá třída důležitým milníkem, nechceme na tebe v žádné případě tlačit. Jak se říká „take it easy“, ber věci tak, jak plynou, a všechna svá rozhodnutí si zkus dobře a v klidu promyslet, buď nohama na zemi a zkus zůstat nad věcí.

Promysli, kolik času a energie chceš vložit do přípravy na CERMAT přijímačky, jaká příprava ti bude nejvíce vyhovovat, aby to na tebe nebyl přílišný tlak. Prober to s rodiči a zjisti, jak to vidí oni a zkuste najít společné řešení.

CERMAT testy 2024
počet přihlášek na střední školy

2. Příprava na CERMAT: jak a čím začít?

Teď už víš, že tě čekají dva termíny přijímaček a že budeš psát pokaždé test z češtiny a matematiky. Na každý tak máš 2 pokusy a na školy, kam se budeš hlásit, se započítá vždy ten lepší výsledek, což je super! Co teď? Jak začít?

tipy pro zlepšení sebevědomí

Za prvé si zkus na webu CERMATu stáhnout testová zadání k procvičování a napsat si test doma nanečisto. Uvidíš, jak na tom jsi, kde máš rezervy a s čím potřebuješ pomoct. Také si zjisti, jaké byly požadavky pro přijetí u škol, které zvažuješ, a kolik bodů měl vloni poslední přijatý uchazeč. Získáš tak důležité informace o tom, kam se potřebuješ posunout. Láká tě studium na gymnáziu? Pravděpodobně budeš muset získat minimálně 70 bodů, ne-li více (v bodových ziscích nutných pro přijetí jsou regionální rozdíly).

💡TIP To dáš!: Mrkni na zadání a výsledky loňských přijímaček:

Řešení přijímaček 2022/23 a nejtěžší úlohy z češtiny a matiky

Teď víš, jaké jsou tvé cíle a na čem musíš zapracovat. Potřebuješ pomoct? Příprava na CERMAT je dnes již běžnou součástí deváťákova života. Mrkni, co by měla mít kvalitní přípravka na přijímačky, a vyber si pro sebe tu pravou. Vezmi si k ruce diář a stanov si pevné bloky, které přípravě na přijímačky každý týden věnuješ, plánování je důležité! Rozhodně doporučujeme vyzkoušet si přijímačky nanečisto formou věrné simulace ostré zkoušky se vším všudy přesně tak, ja to bude u ostrých přijímaček.

Více o přípravě na přijímačky

3. Jak se zlepšovat v CERMAT testech?

Poctivě se připravuješ, máš za sebou i přijímačky nanečisto a stále máš pocit, že je ještě prostor pro vylepšení a zefektivnění tvého snažení? Víme, jak na to! Důležitá je soustavná příprava: piš další testy, poznávej široké spektrum úloh a hlavně se zaměř na práci s vlastní chybou! Jinými slovy, procvičuj to, co ti nejde a zlepšuj se v tom! Opakovat stále dokola to, co už umíš, nikam nevede.

příprava na CERMAT
přípravné kurzy na přijímací zkoušky

Pracuj s chybou, zrychluj při řešení úloh a buď více v klidu. To všechno dokážeš jedině díky opakování, které velmi doporučujeme! Nevíš si rady s řešením úloh? Pokud se s námi připravuješ, můžeš si vybrat přijímačky nanečisto s podrobným videorozborem, ve kterém naši vstřícní učitelé vše detailně a jednoduše vysvětlí. Navíc k videorozboru se můžeš kdykoliv během školního roku vracet. Stále něco není jasné? Zeptej se učitele při doučování přímo ve třídě a nebo na živém doučovacím webináři. Aby tě už vůbec nic nezaskočilo, proberete i časté chytákové úlohy.

4. Jaké dovednosti k CERMAT přijímačkám musím zvládnout?

CERMAT přijímačky jsou v mnohém specifické a aby šlo všechno hladce, musíš zvládnout hlavně dobře si rozvrhnout čas a správně zapisovat do záznamového archu. Víš přece, že ten jako jediný z přijímaček odevzdáš a posílá se do CERMATu k hodnocení. Když nestihneš odpovědi přepsat nebo prohodíš číslování úloh, bohužel nemáš nárok na nový arch a výsledek bude špatný 😥.

🌟 Trénuj práci se záznamovým archem, zrychluj při řešení úloh a buď více v klidu. Opakuj stále dál a dál!

💡TIP To dáš!: Nauč se dovednosti potřebné k přijímačkám:

Jak pracovat se záznamovým archem?

Vyvaruj se nejčastějších chyb u přijímaček

přípravné kurzy na přijímací zkoušky
státní přijímačky

Další kapitolou, když už znáš velké množství typových úloh a zvládl/a jsi vyřešit mnoho přijímačkových testů, je samotná strategie řešení testu. Ta bude vycházet z tvých individuálních dovedností a toho, co ti jde lépe a co hůře. Rádi ti na tvé cestě k přijetí na vysněnou střední školu pomůžeme, očekávej od nás také psychickou podporu a tipy, jak zvládnout nervozitu, která se s přijímačkami pojí. Nikdy na to nebudeš sám/sama, jsem tu pro tebe! 🥰

Jednotných přijímaček se nemusíš v žádném případě obávat. Včasná a důkladná příprava na CERMAT přijímačky ti poskytne výhodu! Když věnuješ přípravě čas a energii, nemůže tě nic zaskočit. Jednotné přijímačky nejsou takové zlo, jak se někdy prezentují. Výhoda CERMAT přijímaček je předvídatelnost a to, že se na ně dá připravit! Dočetl/a jsi článek až sem? Jsi na dobré cestě zvládnout úspěšně přijímačky na střední! Jsme na tebe pyšní! 🤗

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Koupit Přijímačky nanečisto

příprava na CERMAT
přípravné kurzy na přijímací zkoušky


Zpracovávám objednávku