Jak psychicky zvládnout přijímací zkoušky?

Datum vytvoření: 14. 12. 2022
Poslední aktualizace: 25. 10. 2023
Doba čtení: 4 minuty

Jak se psychicky připravit na jednotné přijímací zkoušky formátu CERMAT? V našem článku se blíže zaměříme na témata stresu a nervozity před přijímačkami.

Máme pro vás užitečné a osvědčené rady k tomu, jak se na přijímačky (nejen) psychicky připravit. Pojďte s námi najít klid a pohodu při vaší přípravě na přijímačky.

1. Jak se psychicky připravit na přijímačky?

Pro úspěch u přijímacích zkoušek je kromě praktické přípravy stěžejní také schopnost zvládnout stres a nervozitu. Psychickou přípravu na přijímačky není radno podceňovat. Strach z přijímaček a přílišná nervozita se velmi často podepisují na snížení soustředění a častém chybování.

U přijímacích zkoušek se budete velmi pravděpodobně cítit pod tlakem. To je naprosto pochopitelná a přirozená věc, protože jakákoliv zkouška či test znamená velký nápor na naši psychiku.

Měli byste si ale uvědomit, že na zvládání stresu a nervozity lze pracovat. Chceme vám být nápomocní, abyste se u přijímaček v den D cítili co nejlépe. Podívejte se na naše tipy, jak můžete stres z přijímaček zmírnit a psychicky se na přijímačky připravit co nejlépe.

Naše příprava na přijímačky

2. Jak se zbavit stresu z přijímaček?

Stresu z přijímaček se nejlépe zbavíte aktivní prací s vlastní psychikou. Projděte si následující seznam s tipy, jak na sobě v tomto ohledu pracovat. Když se budete vědomě snažit zařadit naše rady do své přípravy na přijímací zkoušky, půjdete k ostré zkoušce s mnohem větším klidem a nadhledem.

Tipy, jak psychicky zvládnout přijímací zkoušky:

  • snažte se myslet pozitivně
  • soustřeďte se na přítomný okamžik
  • najděte si čas na relax a odreagování
  • sdílejte své pocity se svými blízkými a kamarády
  • dopřejte si dostatečné množství spánku
  • odměňujte se tím, co máte rádi
  • objevte kouzlo mindfullnes a meditace
  • zklidněte svůj dech (naučte se uklidňující dechová cvičení)
  • používejte antistresové pomůcky
Jak psychicky zvládnout přijímačky?

3. Jak se odreagovat před přijímačkami?

Abyste se z přípravy na přijímačky nezačali hroutit, je dobré umět se vhodným způsobem odreagovat. Záleží na typu vaší osobnosti. Někomu vyhovuje sejít se s přáteli, někdo si v klidu vypije bylinkový čaj, protože jak známo, bylinky jako např. meduňka nebo heřmánek mají pozitivní vliv právě na naši duševní rovnováhu.

Dalším výborným tipem, jak psychicky zvládnout přijímací zkoušky a zbavit se stresu, je věnovat se oblíbeným koníčkům. Rádi posloucháte hudbu? Oblíbené hity nás dokáží spolehlivě zklidnit, přenesou naše myšlenky jinam a dokonce i zahání úzkost či strach. Pokud rádi sportujete, vězte, že není účinnější antistresový hormon, než endorfin. Tento tzv. hormon štěstí se uvolňuje právě při fyzické aktivitě a pomáhá nám vyrovnat se se stresem a nervozitou, navozuje dobrou náladu a zlepšuje kvalitu spánku.

Antistresové pomůcky a meditace

Mnozí žáci již objevili kouzlo uklidňujících meditačních cvičení. Hledáte osvědčený návod pro úvod do mindfullnes/meditace a uklidňujících cvičení? Pokud máte předplacený Netflix, tak na základě zpětné vazby od našich loňských deváťáků doporučujeme minisérii Headspace. Případně i stejnojmennou aplikaci, kde ve free verzi najdete základních 10 lekcí, které vás do uklidňujících cvičení uvedou. Vše je podloženo rozsáhlým vědeckým výzkumem – pokud by vás zajímal, najdete ho zde.

Pomoci s nervozitou před přijímačkami vám mohou také pomůcky jako antistresové balónky nebo omalovánky. Poslední dobou je velmi populární také smyslová hra Pop It. Promačkávání bublin doprovázené mírným praskavým zvukem vám pomůže ulevit od stresu a nervozity.

4. Jak se uklidnit v den přijímaček?

Je tu den D, tedy den jednotné přijímací zkoušky. Vše potřebné ke zkoušce si připravte den předem. Rozhodně se po cestě na přijímačky nesnažte jakkoliv dohnat učivo. Cestu si naopak snažte co nejvíce zpříjemnit např. vaší oblíbenou hudbou.

Ke zklidnění a bezprostřednímu zvládnutí psychického náporu v den přijímaček se naučte využívat uklidňující dechová cvičení. Zpomalte a prohlubte své dýchání, čímž zklidníte tělo i mysl a okysličíte mozek. 

Soustřeďte se jen na svůj dech a nejprve se několikrát opravdu zhluboka nadechněte. Následně se začněte nadechovat cíleně do břicha, hrudníku a ramen a vnímejte proudění svého dechu. To vám pomůže uvolnit napětí a zlepšit soustředění u přijímaček.

Při samotném přijímačkovém testu nespěchejte s vypracováním úloh. Celý test si nejprve v klidu projděte a ideálně začněte s nejjednoduššími otázkami. Když je zvládnete, budete zase o něco klidnější a získáte potřebnou sebejistotu pro další části testu.

5. Praktická příprava na přijímačky

K vaší psychické pohodě před ostrými přijímačkami nejvíce přispěje kvalitní praktická příprava. Pokud nebudete vůbec vědět, co od přijímaček formátu CERMAT očekávat, jak jsou testy z českého jazyka a matematiky koncipované a jaké typové úlohy se mohou v testech objevit, budete o to více nervózní a vystresovaní. Praktická a psychická příprava na přijímačky jdou ruku v ruce. Naše příprava formou přijímaček nanečisto navíc přesně simuluje reálnou zkoušku (prostředí cizí školy, autentická simulace všech součástí zkoušky). Takže ostrá zkouška bude (po našem tréninku) jen další ze stejných testových dnů v řadě, kde přesně víte, co vás čeká.

S přípravou na jednotné přijímačky formátu CERMAT je důležité začít včas. Je dobré vědět, jak CERMAT testy z českého jazyka a matematiky vypadají a jak se vyplňuje záznamový arch. Základem je projít testy z minulých let a zjistit, jak si stojíte a kde máte rezervy. Látku, ve které si nejste jistí, více procvičujte. Využít můžete třeba naše přijímačky nanečisto. Vyzkoušíte si atmosféru přijímaček na vlastní kůži (i opakovaně), což rozhodně přispěje k většímu klidu a sebejistotě u ostré zkoušky.

Jak psychicky zvládnout přijímací zkoušky s námi –⁠ To dáš!

Už se s námi na přijímačky připravujete? Tak pro vás máme pravidelné vysílání na téma Boj s nervozitou: jak najít klid a pohodu. Společně probereme osvědčené techniky, jak se na přijímací zkoušky připravit a v pohodě je zvládnout. Čekají vás např. tato témata: jak si rozložit učivo, aby toho nebylo na poslední chvíli hodně, efektivní techniky učení a jak si vybrat správnou střední školu a na co si dát při výběru pozor.

Vezměte si příklad z našich tipů, jak psychicky zvládnout přijímací zkoušky. Pokud se na přijímačky svědomitě připravujete, k tomu pozitivně myslíte a umíte zklidnit svůj dech, když se cítíte pod tlakem, přinese vám to vyšší sebevědomí a úspěch u přijímaček máte zaručen.

Více o přípravě na přijímačky

Tým To dáš! Přijímačky nanečisto 💛

Jak psychicky zvládnout přijímačky?Zpracovávám objednávku