CERMAT DIPSY: nejčastější otázky k podání přihlášky v DIPSY

Datum vytvoření: 05. 02. 2024
Poslední aktualizace: 14. 06. 2024
Doba čtení: 4 minuty

Přihlašovací systém DIPSY je již v plném proudu a my s vámi s radostí konzultujeme podávání přihlášek vašich dětí!

💡 VÝSLEDKY PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK 2024 (2023/24) 💡

Podívejte se na správné výsledky + zadání a řešení ostrých přijímacích zkoušek 2024 (2023/24).

Včetně videorozborů s postupem a řešením!

Zobrazit výsledky přijímaček 2024

Máte k DIPSY otázky? To nejste sami, a tak pro vás sepisujeme odpovědi na ty nejčastější dotazy, které pokládáte.

1. Jak doložit absolvování povinné školní docházky?

Tato příloha (Doklad o splnění povinné školní docházky) je v DIPSY u všech oborů zakliknutá jako povinná, nicméně přihlášku lze nyní odeslat bez ní. Deváťáci pochopitelně ještě povinnou školní docházku ukončenou nemají, tudíž to budou potvrzovat dané SŠ, kam nastupují, až před 1. 9. 2024. Přihlášku lze odeslat bez této přílohy.

Stovky deváťáků si ověří své výsledky ještě před podáním přihlášek!

Poslední volná místa na termínech. Rezervujte nyní!
Ještě to zkusím

2. Mohu v DIPSY uložit rozpracovanou přihlášku?

Zatím v DIPSY není možné uložit rozpracovanou přihlášku, byť byla tato funkce avizovaná. Proto doporučujeme přihlášku podávat a zasílat až v momentě, kdy máte všechno přichystané. Není to soutěž, proto klidně vyčkejte pár dní a přihlášku podejte až o něco později. Přeci jen se jedná o nový systém a ladí se za provozu. Před odesláním přihlášky vás DIPSY upozorní, že se k ní po odeslání již nebudete moci vrátit (viz screenshot níže). Pokud jste podali přihlášku chybně, můžete to napravit, mrkněte sem, jak na to.

Upozornění před odesláním přihlášky v DIPSY

Zdroj: DIPSY.cz

3. Co je „vyhozená přihláška” a jak taktizovat?

Na přihlášku patří jen ty školy, na které byste opravdu chtěli nastoupit. A to v pořadí, jak na ně chcete – nemělo by se vám stát, že pokud jste přijati na svou první školu, tak truchlíte, že to není ta druhá v pořadí. Tím se řiďte. Platí, že jsem-li přijat/a na svou první školu v pořadí, jdu na tu a ne na druhou, byť bych na ni byl/a také dle svých zásluh přijata.

⚠️ POZOR: Nedává smysl na první místo dávat „nejlehčí“ školu – pokud se dostanu rovnou na tu, jdu na ni. Pokud se nedostanu ani na ni, zbylé dvě přihlášky na náročnější školy jsou de facto vyhozené. Z podstaty věci na ně totiž nikdy nedojde řada (= jakmile totiž výsledky stačím na přijetí na těžší školy, stačím i na tu lehčí a dle pořadí v přihlášce jdu rovnou na ni).

DIPSY otázky
DIPSY otázky

4. Kde se budou psát přijímačky?

To zatím nedokážeme odpovědět, systém DIPSY žáka přiřadí pro jednotnou zkoušku na jednu ze škol, kterou má v přihlášce. Je to na základě kapacit a vzdálenosti od školy. Nicméně předpokládáme, že Praha bude považovaná za jeden okres a nebudou se optimalizovat vzdálenosti. Je možné, že v pátek 12. dubna i v pondělí 15. dubna půjde žák zkoušku psát na stejné místo, stejně tak je možné, že zkoušku vůbec nebude psát na škole, kam chce nejvíc. Nebojte se, vždy se počítá lepší výsledek z M a lepší výsledek z ČJ. Ten se dozví všechny školy, a to, kde žáci zkoušku píší nemá vliv na přijetí. Ty, které čeká i školní část zkoušky, tak např. půjdou psát zkoušku na školu, kde po CERMAT testech zůstanou a odpoledne si dají ještě školní zkoušku, čímž nemusí na školu dvakrát.

Nejpozději se svou adresu konání zkoušky dozvíte 14 dní předem z pozvánky, kterou obdržíte (přes DIPSY ti, kteří podali elektronicky, poštou ti, kteří podali výpisem či plně papírově). Školy nad rámec svých zákonných povinností často posílají i e-mail.

5. Jaký význam mají priority škol v přihlášce?

Upřednostnění uchazečů s vyšší prioritou je velmi častý dotaz a trochu matoucí problematika. Platí, že v algoritmu, který rozřazuje žáky na SŠ, nikdy nebude prioritizován uchazeč, který by se umístil hůř, ale měl školu coby vyšší prioritu oproti uchazeči, který dopadl u přijímaček lépe, ale má školu coby nižší prioritu. To platí v onom zásadním momentě, kdy algoritmus pracuje s pořadníky (ne)přijatých žáků, kdy např. šestý v pořadí s prioritou 3 nebude přeskočen sedmým v pořadí s prioritou 1.

⚠️ POZOR: Když ředitelé sestavují žebříček uchazečů (před spuštěním algoritmu), musí dbát na to, že nelze mít sdílené příčky umístění – tedy nemohou se uchazeči dělit o místo. Musí se jasně rozhodnout, který je čtvrtý a který je pátý, ačkoliv z přijímaček a za průměr ze ZŠ dopadli stejně. V ten moment se přihlíží k takzvaným subkritériím pro případ shody uchazečů. Ty musel ředitel vyhlásit spolu s přijímacím řízením, je to tedy transparentní a vřele doporučujeme se s nimi seznámit. V těchto pomocných kritériích pro shodu uchazečů může být priorita školy rozhodující subkritérium – např. jedno ze subkritérií pro případ shody uchazečů: vyšší zájem o studium na Obchodní akademii Hovorčovická projevený pořadím školy na přihlášce.

6. Bude se prodlužovat lhůta pro podání kvůli opožděnému spuštění?

Ačkoliv se systém potýkal s technickými problémy, platí k dnešnímu dni lhůta pro podání přihlášky do 20. února. Dle ministra školství se datum měnit nebude. Podání je záležitostí půlhodinky a v klidu i přes počáteční škobrtnutí stíháte.

7. Kolik škol psát do přihlášky v DIPSY?

Všechny tři střední školy musí být uvedené na jedné přihlášce a seřazené v žebříčku podle priority (tím uchazeči určí, na kterou školu chtějí nejvíce). Část lidí podala tři přihlášky a na každé byla jedna škola, což je chybný postup. V DIPSY tedy podáváte jednu přihlášku, kam volíte až 3 školy/obory vzdělání (maturitní i výuční dohromady).

8. Chyba v přihlášce/úprava přihlášky po odeslání: jak na to?

Když v termínu do 20. února podáte přihlášku, ve které jste měli chybu, nebo chcete upravit pořadí škol, radí CERMAT podat přihlášku v DIPSY znovu. V DIPSY je již nová funkcionalita, která umožňuje vzít zpět přihlášku, kterou jste odeslali, a to jednoduše odkliknutím tlačítka „vzít zpět“ v seznamu podaných přihlášek. CERMAT by měl automaticky odstraňovat přihlášky, které jsou naprosto identické (viz screenshot).

Zdroj: Facebook Cermat: jednotné přijímačky a DIPSY.cz

budova střední školy
DIPSY CERMAT

9. Bankovní identita DIPSY: po přihlášení nevidím své dítě, co s tím? (nenapojení na registr obyvatel)

Pokud se do DIPSY přihlásíte přes bankovní identitu, může se stát, že se vám do systému nenahrají údaje o všem dítěti z důvodu nenapojení na registr obyvatel. Tuto situaci lze vyřešit tím, že údaje o dítěti zadáte ručně. Systém po vás může chtít nahrát soubor prokazující vaše oprávnění k podání přihlášky. V tom případě by měl stačit vyfocený rodný list dítěte.

10. Potvrzení přihlášky v DIPSY: dostanou se přihlášky na 100 % na všechny 3 školy?

Po odeslání přihlášky v DIPSY vám přijde na e-mail potvrzení (viz screenshot níže). Někdy může doručení trvat déle kvůli prodlevě na straně provozovatele vašeho e-mailu. Nemějte strach, že by se přihláška nedostala na všechny tři školy. Pokud by se to náhodou stalo, zapečetěné pdf, které je součástí e-mailového potvrzení od CERMATu, je dostačující podklad k tomu, aby byl uchazeč do přijímacího řízení na školu přibrán i po 20. únoru.

e-mailové potvrzení podání přihlášky v DIPSY

Zdroj: DIPSY.cz

11. Jak vzít zpět přihlášku v DIPSY?

Přihlásíte se do DIPSY, v seznamu podaných přihlášek vyberete tu, kterou chcete vzít zpět (zrušit) a jednoduše to provedete odkliknutím tlačítka „vzít zpět“. Zde je podrobný návod, jak vzít zpět přihlášku v DIPSY.

12. Kam se obrátit s dotazy k přihláškám v DIPSY?

Uchazeči o studium na střední škole se v případě nejasností s přihláškami v DIPSY mohou obracet na Helplinku MŠMT na telefonu +420 771 230 700. Linka je v provozu každý den včetně víkendů od 9:00 do 19:00. Obrátit se můžete také na e-mail: prihlaskynastredni@msmt.cz.

(Zdroj: iDnes.cz)

To dáš! Vaše vstupenka na vysněnou střední! 

  • nejvěrnější simulace CERMAT testů prezenčně i on-line (distančně)
  • okamžité vysvětlení úloh a porovnání s výsledky 80 000 deváťáků*
  • garantujeme vám, že budete s našimi zkouškami nanečisto spokojeni, jinak vám vrátíme peníze
  • každý víkend od listopadu do dubna

Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto

To dáš! Přijímačky nanečisto

holka u stolu

*Jedná se o počet absolventů za sedmiletou historii projektu.Zpracovávám objednávku