Dálkové a kombinované studium: co obnáší, kdy a proč o něm uvažovat

Datum vytvoření: 14. 05. 2025
Poslední aktualizace: 15. 05. 2025
Doba čtení: 3 minuty

Dálkového či kombinovaného studia se rozhodně neobávejte. Proč? To zjistíte v tomto článku.

Nepřijali vás v prvním kole na střední školu? Nejste v  tom rozhodně sami. A hlavně – nejste bez šance! Školy vypisují volná místa ve 2. kole přijímacího řízení. Nejste spokojeni s nabídkou oborů denního studia? Rozhodně se zvažte i dálkové a kombinované studium. Dálkově se dají studovat atraktivní obory a není pravda, že je dálkové studium jen pro dospělé uchazeče.

1. Co je dálkové a kombinované studium a jak vypadá?

Dálkové a kombinované studium jsou flexibilní formy vzdělávání, které různě kombinují samostudium s výukou ve škole.

V čem se liší dálkové a kombinované studium?

  • Dálkové studium vyžaduje větší míru samostudia, osobní setkání jsou méně častá, studium je velmi flexibilní, ale vyžaduje vysokou míru samostatnosti. Často se využívají online platformy pro výuku a konzultace.

  • Kombinované studium kombinuje prezenční a distanční výuku, studenti se účastní výuky ve škole v předem stanovených dnech a časech, takže se více potkávají (obvykle o víkendech nebo ve večerních hodinách), a zbytek času tvoří samostudium.

Obě formy jsou vhodné pro ty, kdo chtějí studovat s větší volností – například při práci, podnikání nebo rodinných povinnostech. Využít je ale mohou i mladší uchazeči, třeba deváťáci jako volbu ve 2. kole přijímacího řízení.

kluk u stolu
budova střední školy

2. Dálkové maturitní studium: cesta k lepší kvalifikaci (nejen) ve 2. kole

Mnozí mají dálkové a kombinované studium spojené s vysokými školami. Dálkově je ale možné studovat i např. maturitní obory – a to i hned po základní škole. Třeba pokud vás nepřijali v 9. třídě v 1. kole přijímacího řízení na denní obor a nenašli jste vhodnou alternativu ve 2. kole, dálkové studium může být  další možnost, jak získat střední vzdělání s maturitou.

Například Střední škola gastronomická a hotelová v Praze nabízí kombinované studium těchto oborů:

Výuka probíhá jednou týdně odpoledne (na výběr je z několika možností fyzické docházky) a je uzpůsobena možnostem studentů, kteří potřebují flexibilitu. Studium trvá 4 roky a končí plnohodnotnou maturitou. Asi 1/3 z celkového ročního objemu učiva je ve formě prezenční výuky a zbylé 2/3 studia probíhají online z pohodlí domova. Studenti mají svou online studijní zónu se speciálními interaktivními on-line studijními materiály.  Maturitu dálkově si tak mohou za flexibilních podmínek dodělat i dospělí, kteří si chtějí doplnit chybějící kvalifikaci.

3. Dálkové a kombinované studium: výuční obory

Dálkově je možné vystudovat i tříleté obory s výučním listem. Tato forma je vhodná nejen pro dospělé, kteří si doplňují kvalifikaci, ale i pro mladší uchazeče, kterým nevyhovuje denní docházka.

Opět uvedeme příklad Střední školy gastronomické a hotelové v Praze – Braníku, kde lze po ZŠ dálkově studovat výuční obor Kuchař – číšník.

Teoretická výuka probíhá většinou v pátek odpoledne a sobotu dopoledne. Praxi je třeba absolvovat individuálně podle pokynů školy. Po ukončení studia pokračovat lze pokračovat na nástavbové maturitní studium Podnikání v kombinované formě.

kontrola podané přihlášky

4. Má dálkové nebo kombinované studium status studenta? (2025)

Studenti kombinované (dálkové) formy studia mají status studenta do 26 let za předpokladu, že nejsou výdělečně činní, což znamená, že nejsou zaměstnaní, OSVČ nebo vedení na úřadu práce.

Zdravotní pojišťovnu si studenti informují o svém studiu sami, tyto informace nenahlašuje škola, jako je to u denního studia. Škola studentům vydá potvrzení o studiu, ale bohužel se na ně nevztahují všechny slevy, např. slevy na MHD apod.

(Zdroj: VZP)

5. Kdy se hlásit na dálkové a kombinované studium?

Dálkové nebo kombinované studium je skvělou volbou v situacích, kdy sháníte flexibilní formu studia a ta denní pro vás není nejvhodnější. Hodí se nejen pro dospělé a pracující, ale i pro mladší uchazeče, kteří z různých důvodů hledají alternativu ke klasickému studiu, nebo např. neuspěli v přijímacím řízení do denních oborů.

✅ Kdy má smysl uvažovat o dálkovém a kombinovaném studiu?

Uvažujte o něm pokud:

  • vás nepřijali v 1. kole přijímacího řízení a nevyhovuje vám nabídka denních oborů ve 2. kole,

  • potřebujete pracovat, podnikat nebo pečovat o rodinu a přitom si doplnit vzdělání,

  • už jste si udělali výuční list a chcete si dodělat maturitu,

  • chcete se rekvalifikovat a získat nové uplatnění na trhu práce,

  • hledáte flexibilní cestu k dosažení středního vzdělání bez každodenní docházky do školy.

Dálkové a kombinované studium nabízí větší svobodu v organizaci času, ale vyžaduje více samostatnosti a zodpovědnosti. Výsledkem je však plnohodnotné vzdělání – s maturitou nebo výučním listem.

To dáš! Testy nanečisto pro přijímačky najisto! 

99 % našich deváťáků bylo přijato v prvním nebo druhém kole, 94 % z nich bylo přijato už v 1. kole (a 71 % dokonce na školu své první volby)*

celkem jsme pomohli již více než 29 000 spokojeným deváťákům a deváťačkám** a pomůžeme i tobě! ✅

100% simulace přijímací zkoušky – jak prezenčně, tak on-line (distančně). Každý víkend až do dubna. 

Maximalizujte svou šanci na přijetí na vysněnou střední!.

Více o přípravě na přijímačky Koupit Přijímačky nanečisto

To dáš! Přijímačky nanečisto

přijímačky v pohodě

*Zdroj: dotazníkový průzkum provedený ve dnech 24. 6. – 8. 7. 2024; dotazník vyplnilo 1 315 z 7 160 oslovených absolventů našich přijímaček nanečisto. Přečtěte si notářský zápis k naší statistice.

**Jedná se o počet absolventů za historii projektu.



Zpracovávám objednávku